I 2005 skrev Ketil Stokkan dette innlegget om regelverket for bruk av kirkerommet til den stadig like aktuelle tradisjonen med julekonserter både i og utenfor kirkene. Stokkan kalte det «klarerte skillingsviser og pop til en overkommelig penge».
I 2009 foregikk det en filosofisk debatt om selve julemusikken. Da publiserte vi dette innlegget fra pianist og skribent Øyvind Aase. Her skriver han “Denne julen har det musikalske juleritualet i enda sterkere grad enn tidligere fremstått som en lakonisk, ironisk kommentar til “the sound and the fury” som til tider preger musikkens sosiale stilling”.
Når det kommer til julegaver skal vi ikke lenger tilbake enn til 2010 før det ble konstatert at det er vanskelig å pakke inn en datafil. I 2011 mente Jørn Dalchow at dette var siste året det ville finnes fysiske formater under juletreet.
I år har det blitt klart at strømming i fjor kompenserte for nedgangen i fysiske salg. Det har imidlertid blitt diskutert om digitaliseringen dreper musikken, i hvert fall rocken slik vi kjenner den. Samtidig som den digitale valutaen åpner for nesten nye uttrykk.
Men i alt dette digitale snakket kan det være verd å mimre tilbake til en tid der musikken kom på bånd. Noe Bjørn Hatterud gjorde høst da han skrev sin hyllest til kassetten.
Til neste år fyller ellers konsertscenen Rockefeller i Oslo 30 år. Dette skrev vi før 25 års-jubileumet.

Tekstforfatterpris til Ane Brun
– Hun skriver personlig og eksistensielt, men samtidig universelt.

Ballade video: Søvnløse netter
Med Synne Sanden, Døssi, Bjørn Berge, Jonas Lovv, Joakim Kleven, Leander, Twin Serpent, Nullskattesnylterne & Teater nonSTOP, Halycon Days og Nicolas Leirtrø’s Action Now!

Sarah Winona Sortland er ny daglig leder i Musikkforleggerne
Går fra kommunikasjonsstilling til toppjobben.

Musikk på litteraturfestival: Fortelling, poesi – og nødvendig friksjon
Hvilken rolle kan musikk ha i en litteraturfestival? Blir vi klokere på musikkens og ordenes roller i språkmodellenes tid? Kan konserter vise veien til leselyst?

– Hva skjedde med rehabilitering ...
Ting man tenker på er som regel lett å få ut, bare man får det til å rime. Slik ser en innsatt på Ullersmo på rap.

Et rom for alt – unntatt musikk
INNLEGG: – Det er rart hvordan musikkens kraft alltid hylles i festtaler, men aldri i romfordelingen. Musikkfaget er viktig – så lenge det ikke tar plass, skriver Bodil Gullseth, musikklærer og 2. nestleder i Skolenes landsforbund.



















































