Festivalsjef for Kongsberg Jazzfestival, Pål Fidjestøl, kritiserer[link id=66963 title=» Kulturrådets vurdering av Molde Internasjonale Jazzfestival»] (MIJF) for ikke å ta tak i festivalens rolle som kompetansesenter og viser til at det er spesifisert i kriteriene for knutepunktfestivalene at de også skal være kompetansesentre. I følge [link id=66965 title=»Ballades artikkel om saken»] er Fidjestøl ikke imponert over Kulturrådets evaluering av MIJF.
Les Fidjestøls kritikk: [link id=66965 title=»– Som en festtale«]
Ikke totalvurdering
Kulturdepartementet ga Kulturrådet i oppdrag å vurdere den kunstneriske måloppnåelsen til MIJF i perioden 2007-2010. Kulturrådets vurdering er derfor ikke en evaluering av MIJF totale virksomhet eller festivalens rolle som knutepunktinstitusjon, men en vurdering som er avgrenset til kriteriene som knytter seg til festivalens kunstneriske måloppnåelse. Kulturrådets vurdering inngår som en del av Kulturdepartementets evaluering av MIJF.
Kulturrådets vurdering er forankret i Kulturrådets festivalutvalg. Kulturrådet besøkte MIJF i februar, og gjennomførte møter og befaringer på utvalgte arenaer som festivalen benytter. I etterkant av befaringene har Kulturrådet innhentet ytterligere dokumentasjon og redegjørelser for det kunstneriske innholdet og utvikling av program og profil. Den 17. mars ble det gjennomført et dialogmøte der representanter for MIJF møtte Kulturrådets festivalutvalg. Basert på opplysningene som fremkom i møtet og det innsendte materialet, utarbeidet festivalutvalget sin tilråding som ligger til grunn for Kulturrådets vurdering av den kunstneriske måloppnåelsen for festivalen. Vurderingen består av en gjennomgang av institusjonens kunstneriske målsettinger, strategier for kunstnerisk måloppnåelse, kunstneriske lederskap og nyskapende og utviklingsorienterte strategier – etterfulgt av Kulturrådets oppsummering av disse sidene ved institusjonens virksomhet.
Les også: [link id=66646 title=»Kritiske til Moldes samarbeidsevne «]
Burde ønskes velkommen
Fidjestøl opplever det som hårreisende at han har blitt invitert til å evaluere Molde og selv søke om knutepunktstatus samtidig. Dette medfører ikke riktighet. Kulturdepartementet har i forbindelse med evalueringen sendt ut brev til andre festivaler og aktører hvor de ber om innspill til evalueringsprosessen. At det innhentes denne type opplysninger i en evalueringsprosess er helt vanlig, det uvanlige er her at det gjøres i full offentlighet. At departementet samtidig inviterer til en søknadsprosess om knutepunktstatus burde ønskes velkommen av en festival som Kongsberg Jazzfestival, da det gir mulighet for dynamikk for feltet.
Meningsløst
Fidjestøl må gjerne kritisere Kulturrådets vurdering av den kunstneriske måloppnåelsen til MIJF. Det opplever vi som konstruktivt. Men å kritisere den avgrensede vurderingen for å være en mangelfull evaluering blir meningsløst, da vurderingen ikke er en evaluering, men inngår som del av Kulturdepartementets evaluering.

Tekstforfatterpris til Ane Brun
– Hun skriver personlig og eksistensielt, men samtidig universelt.

Ballade video: Søvnløse netter
Med Synne Sanden, Døssi, Bjørn Berge, Jonas Lovv, Joakim Kleven, Leander, Twin Serpent, Nullskattesnylterne & Teater nonSTOP, Halycon Days og Nicolas Leirtrø’s Action Now!

Sarah Winona Sortland er ny daglig leder i Musikkforleggerne
Går fra kommunikasjonsstilling til toppjobben.

Musikk på litteraturfestival: Fortelling, poesi – og nødvendig friksjon
Hvilken rolle kan musikk ha i en litteraturfestival? Blir vi klokere på musikkens og ordenes roller i språkmodellenes tid? Kan konserter vise veien til leselyst?

– Hva skjedde med rehabilitering ...
Ting man tenker på er som regel lett å få ut, bare man får det til å rime. Slik ser en innsatt på Ullersmo på rap.

Et rom for alt – unntatt musikk
INNLEGG: – Det er rart hvordan musikkens kraft alltid hylles i festtaler, men aldri i romfordelingen. Musikkfaget er viktig – så lenge det ikke tar plass, skriver Bodil Gullseth, musikklærer og 2. nestleder i Skolenes landsforbund.



















































