Av Behnam Farazollahi, by:Larm
Forrige helg kom nærmere 20.000 besøkende til by:Larm som ble arrangert for tiende året på rad. I år ble det ble avviklet 200 konserter, det ble holdt 1760 møter mellom norsk og internasjonal musikkbransje og det ble gjennomført 50 seminarer på både norsk og engelsk.
by:Larm har ikke bare vokst til å bli Norges viktigste musikkonferanse, by:Larm er blitt Skandinavias største og viktigste bransjefestival. Utenlandske aktører har til og med gått så langt i å omtale by:Larm som verdens beste og mest originale i sin sjanger.
Med suksess følger alltid kritiske røster. Dagbladet har i sin nettutgave onsdag 7. februar forsøkt å sette bylarm-administrasjonen under lupen ved å gi en oversikt over de mange engasjementene denne har i og utenfor bylarm-systemet. Dagbladet stiller således et betimelig spørsmål om inhabilitet i norsk musikkbransje.
Norge er et lite land, og norsk musikkbransje er enda mindre, og uvanlig oversiktlig. De ulike tilknytningene dette, når sant skal sies, mangelfulle kartet viser, er ingen avsløring, men er godt kjent for de fleste som arbeider i bransjen.
Det meste av informasjonen har også i lang tid vært tilgjengelig for alle interesserte på Bureau storms egen webside.
Ved snarlig anledning vil by:Larm selv komme med et kart som gir en fullstendig oversikt over de roller administrasjonsmedlemmene besitter parallelt med sitt engasjement i by:Larm.
Administrasjonen, som er underlagt styret, teller bare syv personer, i tillegg til undertegnede. De er produktive aktører som har et stort engasjement for norsk musikkliv. Det er by:Larm sin styrke at disse er med på å by av sin spisskompetanse og sitt internasjonale nettverk.
En seriøs musikkonferanse kan ikke bygges opp av folk uten kontakter. by:Larm sin suksess kommer ikke av at et kontaktnett og samarbeid på tvers av Bureau Storm misbrukes, men at det faktisk brukes.
Det Dagbladet egentlig peker på i sitt oppslag er den muligheten vi har til å misbruke systemet, på samme måte som journalister godt kan misbruke sin stilling for å gi en bekjent ekstra spalteplass eller god anmeldelse. Det at man har muligheten til å være uredelig betyr imidlertid ikke at man er det.
Når personer i eller utenfor musikkindustrien støter på habilitetsproblemer, er det viktig og nødvendig at det finnes kjøreregler og kontrollsystemer for dette. I tillegg til normalt aksepterte rutiner for å håndtere innhabilitet har Bureau Storm også flere selvpålagte begrensninger nedfelt i avtalen med by:larm.

Ballade video: Trygghet og kontroll
På utstilling med Himmelleite, Luna Mare, Andie Loui, Maizu & Richard, Kristine Blir Rapper, Kamelen, Rule Of Two og Clawfinger.

Mari Boine hedret
Artist og låtskriver Boine fikk ærespris for langt og betydningsfullt virke. Og avslører at hun skriver på ei bok.

Adama Janlo lar seg ikke stanse av musikalske grenseposter
Fra Sagene til Mississippi-deltaet, via Senegal og Gambia – Adama Janlo er Norges mest oppsiktsvekkende tilskudd til den tradisjonelle bluesen, og hun er ikke redd for å hente inspirasjon utover det forventede.

Ballade på Tidsskriftbonanza: Samtale med Peter Case & Sid Griffin
En sjelden mulighet til å møte to amerikanske legender, når Balladeskribent Arvid Skancke-Knutsen snakker med Peter Case & Sid Griffin på Deichman Grünerløkka torsdag 5. mars.

Å være musikalsk i et etisk perspektiv
Under festivalen "Ding-dong eller dong-ding?" 4. mars vil pianist Ellen Ugelvik og musikkterapeut Gro Trondalen utfordre publikum til å reflektere over hva det egentlig betyr å være musikalsk, også i et etisk perspektiv.

Norske arrangører om «de fire store» og internasjonal konkurranse
Får «de fire store» i livemarkedet for mye makt? NKA-lederen peker på maktskifter som kan skape en ubalanse i resten av feltet.










































