
Nominasjonene klare i nye Heddapris-kategorier
«Beste musikkteaterforestilling» er en av de nye kategoriene i scenekunstutmerkelsen Heddaprisen. I dag ble nominasjonene gjort offentlig.
Heddapris-nomiasjonene ble offentliggjort på Det Norske Teatret i formiddag, og nytt av året for prisen som har vært delt ut siden 1998 er de nye kategoriene Beste danseforestilling, Beste musikkteaterforestilling og Beste teaterforestilling, i tillegg til hedersutmerkelsen Årets Hedda til en blant de nominerte som har «satt særlige spor».
I kategorien Beste musikkteaterforestilling er disse fem nominerte:
Assassins
– musikk og sangtekster av Stephen Sondheim, manus John Weidman, regi Markus Virta.
Den Nationale Scene
Mor av en nasjon
– av Nosizwe Baqwa, regi Zeze Kolstad
Nosizwe Baqwa i samarbeid med Riksscenen og SPKRBOX
Barberen i Sevilla
– av Gioachino Rossini med libretto av Cesare Sterbini, regi Jetske Mijnssen
Den Norske Opera & Ballett
Stardust
– av Hilde Louise Asbjørnsen og Teodor Janson, regi Mattias Carlsson og Teodor Janson
StarWorks og Sweet Morning Music
Djevelen og eg
– av Frode Grytten, regi Lasse Kolsrud
Det Vestnorske Teateret
En av de nominerte, Nosizwe Baqwa, sier dette til Ballade:
– Det er alltid vanskelig å jobbe i scenekunstfeltet. Som Mia Habib sa: «Har du vært en som jobba i scenekunstfeltet i over 10 år, fortjener du uansett en medalje!» Jeg er relativt ny i «klassen», og synes det er rått å være samlet i et rom med dyktige folk som har stått på og slitt og jobba beinhardt for å skape fantastiske sceneøyeblikk, spesielt i den tiden vi har nettopp vært gjennom. En stor ære, rett og slett.

Bilde fra Nosizwe Baqwas Mor av en nasjon, en produksjon laget i samarbeid med Riksscenen og SPKRBOX. (Foto: Nina Holtan)
Årets Heddapriser deles ut under en festforestilling på Det Norske Teatrets hovedscene søndag 19. juni kl. 16.30 og strømmes i Heddaprisens kanaler, opplyser arrangøren. Les mer om Heddaprisen og nominasjonene her.