Wimp er en løsning fra Aspiro Musikk som lar deg spille av musikk i et begrenset bibliotek over nettet. Foreløpig finnes bare en betaversjon av spilleren, men snart skal Aspiro lansere den sammen med Platekompaniet.
Nå har også svenske Universal AB gjort en avtale om å få bruke Wimp til sin musikkatalog via en white label-løsning, forklarer administrerende direktør i Aspiro, Gunnar Sellæg.
— Det betyr at løsningen ikke trenger å være brandet som Wimp. Navnet kan skiftes – de kan kalle løsningen hva de vil, sier han.
Wimp signerte med en partner i USA i fjor, men det er ennå ikke gjort offentlig hvem dette dreier seg om. Sellæg samarbeider gjerne med andre aktører.
— I motsetning til andre aktører i bransjen, leverer vi musikkønsker til de som ønsker å bruke dem, som operatører og plateselskap og lignende. Vi har planer om å få sluttkundeposisjon selv når vi lanserer Wimp mot sluttbrukere sammen med Platekompaniet.
New Business Director i Universal AB, Mattias Tengblad, forklarer at de ikke kan offentliggjøre mer informasjon om samarbeidet ennå. Det er uklart om musikkatalogen vil inneholde musikk fra andre plateselskap.
— Den skal iallfall inneholde Universals repertoar, sier han, og antar at det hele vil være klart om et par uker.
— Vi synes Wimp er et bra alternativ, også er den veldig konkurransekraftig mot andre aktører, forteller Tengblad

Blodtur til København
I midten av januar dro ein full buss frå Oslo og omland til København med Tuvas Blodklubb. Sjå korleis det gjekk med "den norske invasion” på dansk folkemusikkfestival.

Slik ble jeg en diva
KRONIKK: – Jeg må slutte å late som om forståelsen av sangerens rolle i jazzmusikken ikke henger sammen med likestilling og en kjønnsdefinert og forutinntatt forståelse av hva sangere befatter seg med.

Ballade video: Trygghet og kontroll
På utstilling med Himmelleite, Luna Mare, Andie Loui, Maizu & Richard, Kristine Blir Rapper, Kamelen, Rule Of Two og Clawfinger.

Mari Boine hedret
Artist og låtskriver Boine fikk ærespris for langt og betydningsfullt virke. Og avslører at hun skriver på ei bok.

Adama Janlo lar seg ikke stanse av musikalske grenseposter
Fra Sagene til Mississippi-deltaet, via Senegal og Gambia – Adama Janlo er Norges mest oppsiktsvekkende tilskudd til den tradisjonelle bluesen, og hun er ikke redd for å hente inspirasjon utover det forventede.

Ballade på Tidsskriftbonanza: Samtale med Peter Case & Sid Griffin
En sjelden mulighet til å møte to amerikanske legender, når Balladeskribent Arvid Skancke-Knutsen snakker med Peter Case & Sid Griffin på Deichman Grünerløkka torsdag 5. mars.







































