Fellesforbundet, som organiserer 48 arbeidstagere ved konsertstedene Rockefeller og John Dee i Oslo, har tidligere varslet at de vil ta ut sine medlemmer i streik fra 8. desember.
Dette er på bakgrunn av at mekling om en ny tariffavtale mellom Auditorium AS, som driver konsertstedene, og Fellesforbundet ikke førte til enighet i forrige uke.
Auditorium AS har stevnet Fellesforbundet for arbeidsretten med bakgrunn i at det allerede eksisterer en avtale og at det derfor ikke er anledning til å gå ut i streik.
Fellesforbundet vil ikke iverksette en streik før det foreligger en dom i arbeidsretten. Saken skal opp som hastesak i arbeidsretten torsdag 9. desember, skriver Fellesforbundet på sine nettsider.
— Må opprettholde forpliktelsene
Roar Gulbrandsen, daglig leder i Auditorium AS, sier til Ballade at man føler seg bundet til avtalen som foreligger med de ansatte.
— Vi får nå en juridisk vurdering av den. Det er bra for alle parter.
— Hva skjer ved en eventuell streik?
— Vi har forpliktelser overfor artister, publikum og flertallet av de ansatte. Alle konserter vil gå som planlagt, sier Gulbrandsen.
Ønsker Riksavtalen på plass
— Vi mener det er uproblematisk at de går bort fra en underskrevet avtale, sier Daniel Kvarstein, hovedtillitsvalgt ved Rockefeller.
Kvarstein mener ikke at den foreliggende avtalen er ugyldig, men at den ikke gjelder Fellesforbundets medlemmer.
— Vi mener at de som var med på å utforme avtalen ikke representerer oss. Det var ledelsen som valgte dem ut og poenget er at avtalen ble inngått med mellomledere. Slik vi oppfatter det forhandlet de fram sine egne lønnsavtaler. Vi er ikke egentlig under den avtalen, slik jeg forstår det, sier Kvarstein.
Vil ha tariff for konsertfeltet
Fellesforbundet ønsker at Auditorium AS skriver under på Riksavtalen som gjelder for hotell og restaurantbransjen, og at den skal ligge til grunn for en særavtale som skal gjelde for Rockefeller og John Dee.
Auditorium AS vil på sin side inngå en tariffavtale med sine ansatte, men ønsker en egen og ny tariffavtale som gjelder for konsertbransjen fordi de mener at den skiller seg vesentlig fra hotel- og restaurantbransjen.
— Primært ønsker vi oss en sentral tariffavtale som er for konsertbransjen. I diskusjonen med Fellesforbundet sier de nei til det. Kanskje ikke så rart siden de representerer hotell og restaurantbransjen, sier Gulbrandsen.

Mari Boine hedret
Artist og låtskriver Boine fikk ærespris for langt og betydningsfullt virke. Og avslører at hun skriver på ei bok.

Adama Janlo lar seg ikke stanse av musikalske grenseposter
Fra Sagene til Mississippi-deltaet, via Senegal og Gambia – Adama Janlo er Norges mest oppsiktsvekkende tilskudd til den tradisjonelle bluesen, og hun er ikke redd for å hente inspirasjon utover det forventede.

Ballade på Tidsskriftbonanza: Samtale med Peter Case & Sid Griffin
En sjelden mulighet til å møte to amerikanske legender, når Balladeskribent Arvid Skancke-Knutsen snakker med Peter Case & Sid Griffin på Deichman Grünerløkka torsdag 5. mars.

Å være musikalsk i et etisk perspektiv
Under festivalen "Ding-dong eller dong-ding?" 4. mars vil pianist Ellen Ugelvik og musikkterapeut Gro Trondalen utfordre publikum til å reflektere over hva det egentlig betyr å være musikalsk, også i et etisk perspektiv.

Norske arrangører om «de fire store» og internasjonal konkurranse
Får «de fire store» i livemarkedet for mye makt? NKA-lederen peker på maktskifter som kan skape en ubalanse i resten av feltet.

En ny vår for norsk opera: To × opera off-Bjørvika
Ballades klassisk-anmelder Ola Nordal opplevde nylig operaene «Heroin Chic» og «Nokon kjem til å komme» på Parkteatret i Oslo. I denne dobbeltanmeldelsen prøver han å fange noe av det som skjer i norsk operaproduksjon.










































