Quartplakat 2001

Månefestivalen ble Årets festival

Fagrådet Norske Rockfestivaler avholdt sin årlige samling i Stavanger denne helgen. Temaer på årets samling var bl.a. sikkerhet (nok en gang), muligheter knyttet opp mot ny teknologi rundt billettsalget, festivaler som identitetskapere, skatt på utenlandske artister, og hvilke krav man er underlagt fra næringsmiddeltilsynet. Men også to kåringer ble det plass til, der Quart-posteren til Triger.no ble utpekt som årets beste festivalplakat, mens den ferske Månefestivalen i Fredrikstad ble valgt til Årets Festival for 2001.

BransjenPolitikk & debattPopulærmusikk

Fokus på sikkerhet handler om videre innarbeiding av risikovurdeinger som hovedverktøy og på å utvikle

stillingsinstrukser for alle medarbeidere / frivillige.

Vi skal heller ikke underslå at den sosiale faktoren er både høy og viktig når 55 deltakere fra 23 festivaler var samlet.

De viktigste punktene fra den vedtatte handlingsplanen handler om å:

* se nærmere på mulige stordriftsfordeler ved enda tettere praktisk samarbeid
* få engasjert de norske myndighetene i arbeid med konsertsikkerhet
* søke å oppnå en mindre stillingsbrøk for å jobbe med festivalene
* fokusere på å få implementert ny teknologi ifm. billetsalg også hos norske leverandører (store uutnyttede muligheter knyttet til målrettet markedsføring og salg av tillegstjenester (cd, hotell, mm.))

Festivalrådet som skal jobbe videre med sakene består av: Toffen Gunnufsen – Quart (gjenvalgt), Borgar Dahle – Notodden Bluesfestival (gjenvalgt) og Kirsti Rosseland – Hole in the Sky (liten metalfestival i Bergen, ny)

De deltakende festivalene kåret også årets festival, og vinneren ble for 2001 ble Månefestivalen i Fredrikstad.

Festivalen ble organisert i løpet av tre uker i sommer, med 1200 besøkende (balanse), et spennende lokalt repertoar, i solskinn 11. august på nedlagte Fredrikstad Mek. Verksted. Et stort idealistisk apparat var satt i sving, og vi siterer Fredrikstad Blad fra deres anmeldelse; «En hyllest til kosen».

Les mer / finn bilder på deres hjemmeside www.maanefestivalen.no eller ta kontakt med Månen Musikkselskap på fon 4523 1333 v/ Torill Frydenlund, mail:maanen@start.no.

I kåringen av årets fineste plakat stakk Quart av med seieren. Plakaten er designet av det lokale byrået Trigger Design, med foto av Matt Mahurin.

Sjekk www.trigger.no / www.quart.no

Seminaret var finansiert ved hjelp av Norsk Kulturråd, Stavanger Kommune og Norsk Rockforbund.

Ønskes mer info, ta kontakt med undertegnede.

For å kommentere og diskutere artikkelen må du være logget inn på Facebook. Dersom du har en mening du ikke får postet her kan du alltid sende oss en e-post.

Flere saker
Blodtur til København

Blodtur til København

I midten av januar dro ein full buss frå Oslo og omland til København med Tuvas Blodklubb. Sjå korleis det gjekk med "den norske invasion” på dansk folkemusikkfestival.

Slik ble jeg en diva

Slik ble jeg en diva

KRONIKK: – Jeg må slutte å late som om forståelsen av sangerens rolle i jazzmusikken ikke henger sammen med likestilling og en kjønnsdefinert og forutinntatt forståelse av hva sangere befatter seg med.

Ballade video: Trygghet og kontroll

Ballade video: Trygghet og kontroll

På utstilling med Himmelleite, Luna Mare, Andie Loui, Maizu & Richard, Kristine Blir Rapper, Kamelen, Rule Of Two og Clawfinger.

Mari Boine hedret

Mari Boine hedret

Artist og låtskriver Boine fikk ærespris for langt og betydningsfullt virke. Og avslører at hun skriver på ei bok.

Adama Janlo lar seg ikke stanse av musikalske grenseposter

Adama Janlo lar seg ikke stanse av musikalske grenseposter

Fra Sagene til Mississippi-deltaet, via Senegal og Gambia – Adama Janlo er Norges mest oppsiktsvekkende tilskudd til den tradisjonelle bluesen, og hun er ikke redd for å hente inspirasjon utover det forventede.

Se alle saker
Konserttips Oslo
Serier
Video
Radio