Gunnar Hordvik

Hordvik samler troppene

- Jeg skal ha med de fleste som jobbet i Norske Gram, sier Gunnar Hordvik til Ballade om livet med sitt nye plateselskap etter det brutte samlivet med EMI. Akkurat nå forhandler den tidligere Norske Gram-sjefen med EMI om sitt sluttvederlag og hvilke artister han kan ta med seg over.

BransjenPopulærmusikk

Norwave er arbeidsnavnet på den tidligere Norske Gram-sjefens nye selskap. Men han ønsker ikke å bekrefte hvorvidt det blir navnet på det nye selskapet hans. – Det er et navn jeg allerede hadde registrert og som også er medlem av FONO, men jeg utelukker ikke at det kan bli det navnet vi bruker, sier Gunnar Hordvik.

På spørsmål om hvor mye han får i sluttvederlag fra EMI sier Hordvik at han ”ikke har peiling på det,” fordi det er noe han fortsatt forhandler med EMI-ledelsen om. Andre faktorer som de også forhandler om er hvilke artister som kan bli med fra Norske Gram over til Hordviks nye selskap.

Blant Norske Grams artister er Soda, DDE, Terje Tysland og Åge Aleksandersen.

Hordvik, som senest jobbet som ansvarlig for Norske Grams artister & repertoar, og også hadde overoppsynet med promotion og eksport av disse, sier til Ballade at han både vil jobbe med lokale artister og repertoar lisensiert inn fra utlandet.

Men akkurat hans egen posisjon i selskapet er ikke 100% bekreftet. – I første omgang skal jeg drive selskapet, men jeg vil ha med flere fast ansatte og personer på konsulentbasis. Jeg skal ha med de fleste som jobbet i Norske Gram, sier han.

I forbindelse med at EMI offentliggjorde sin nye struktur i Norge ble det klart at kun to personer skulle jobbe med Norske Gram og CMC: Stein Vanebo som daglig leder og med Ivar Glasø som salgsrepresentant.

Blant de som ble til overs etter omstruktureringen i EMI var Bengt Sæther (PR-ansvarlig/internasjonalt repertoar), Elin Hordvik (kontorsjef), Hege Strand (PR-medarbeider/norsk repertoar), Kari Thorvik (artistsjef) og Rolf Sørli (økonomidirektør).

At flere av de tidligere Norske Gram-ansatte blir med til Hordviks selskap er på hans eget initiativ. – Det har med å gjøre at det er de beste folka i platebransjen, sier han.

Og hovedsetet skal være i Trondheim, sier Hordvik: – Det er hele hovedhensikten. Det er mange som har meldt seg på artist- og eiersida den siste tiden, og de synes det er viktig at det finnes et stort plateselskap utenfor Oslo.

For å kommentere og diskutere artikkelen må du være logget inn på Facebook. Dersom du har en mening du ikke får postet her kan du alltid sende oss en e-post.

Flere saker
Mari Boine hedret

Mari Boine hedret

Artist og låtskriver Boine fikk ærespris for langt og betydningsfullt virke.

Adama Janlo lar seg ikke stanse av musikalske grenseposter

Adama Janlo lar seg ikke stanse av musikalske grenseposter

Fra Sagene til Mississippi-deltaet, via Senegal og Gambia – Adama Janlo er Norges mest oppsiktsvekkende tilskudd til den tradisjonelle bluesen, og hun er ikke redd for å hente inspirasjon utover det forventede.

Ballade på Tidsskriftbonanza: Samtale med Peter Case & Sid Griffin

Ballade på Tidsskriftbonanza: Samtale med Peter Case & Sid Griffin

En sjelden mulighet til å møte to amerikanske legender, når Balladeskribent Arvid Skancke-Knutsen snakker med Peter Case & Sid Griffin på Deichman Grünerløkka torsdag 5. mars.

Å være musikalsk i et etisk perspektiv

Å være musikalsk i et etisk perspektiv

Under festivalen "Ding-dong eller dong-ding?" 4. mars vil pianist Ellen Ugelvik og musikkterapeut Gro Trondalen utfordre publikum til å reflektere over hva det egentlig betyr å være musikalsk, også i et etisk perspektiv.

Norske arrangører om «de fire store» og internasjonal konkurranse

Norske arrangører om «de fire store» og internasjonal konkurranse

Får «de fire store» i livemarkedet for mye makt? NKA-lederen peker på maktskifter som kan skape en ubalanse i resten av feltet.

En ny vår for norsk opera: To × opera off-Bjørvika

En ny vår for norsk opera: To × opera off-Bjørvika

Ballades klassisk-anmelder Ola Nordal opplevde nylig operaene «Heroin Chic» og «Nokon kjem til å komme» på Parkteatret i Oslo. I denne dobbeltanmeldelsen prøver han å fange noe av det som skjer i norsk operaproduksjon.

Se alle saker
Konserttips Oslo
Serier
Video
Radio