– Større plass for musikkfaget i skolen
Felespiller og høgskolelektor Ragnhild Rose Knudsen trekker frem gode ordninger for profesjonelle utøvere og undervisning som viktige saker for musikkfeltet i valgkampen.
Frem mot valget publiserer Ballade intervjuer med musikere og andre aktører innen musikkfeltet. De har alle fått samme spørsmål om musikk og politikk. Målet er å vise frem ulike perspektiv på hva som er viktig for feltet fremover.
– Hva er det viktigste spørsmålet for deg i valgkampen — overordnet?
– Jeg ønsker meg en helhetlig tenkning der vi innser at det finnes ingen ‘planet B’.
… og for musikkfeltet?
– Her trenger vi gode ordninger for profesjonelle, og støtte til amatørvirksomhet. I tillegg er større plass til musikkfaget i skolen viktig.
– Hva tenker du om forholdet mellom musikk og politikk i dag?
– Musikk, håndverk, dans og estetiske fag bør få mye større plass i skole og barnehage. Disse aktivitetene er essensielle i utvikling av hele mennesket. Det vil si mennesker som er i stand til å samhandle, kommunisere og lære, og være aktive i utformingen av samfunnet på lengre sikt.
– Er det noen saker du savner at har vært på agendaen, både generelt og som angår deg eller din organisasjon spesielt?
– Det er få som snakker om hvordan det kan bli 20 -30 år fram i tid, altså vyer og drømmer om samfunnsorganisering og innhold på litt lengre sikt – i det små og i det store. Jeg tror vi har evne til å gjøre det bedre for mange.
– Hva gjør du selv politisk inn mot valget?
– Ikke så mye – men jeg skal stemme, og synes alle bør gjøre det!
Ragnhild Rose Knudsen er felespiller, kulturskolelærer og høgskolelektor ved folkemusikkstudiet på Rauland, Høgskolen i Sørøst-Norge.
Ledige stillinger
Prosjektansvarlig
MusikkforleggerneSøknadsfrist:27/01/2025
Podieinspisient
Stiftelsen Oslo-filharmonienSøknadsfrist:17/01/2025
Ultima søker kreativ markedsfører og digital innholdsprodusent
Ultima Oslo Contemporary Music FestivalSøknadsfrist:25/01/2025
Professor/ førsteamanuensis i musikkterapi
Norges musikkhøgskole (NMH)Søknadsfrist:09/02/2025
Prosjektleder musikk og arbeidsliv
Institutt for musikkvitenskap - UiOSøknadsfrist:22/01/2025