Nidarosdomens jentekor består av 75 sangere som er delt inn i Jentegruppa 10-14 år, og ungdomsgruppa 15-21 år.
4. juledag, 28. desember, holder koret sin tradisjonelle romjulskonsert, og i år har de knyttet til seg jazzmusiker og komponisten Eirik Hegdal, kjent blant annet fra sine samarbeid med Trondheim Jazzorkester.
I tillegg til kjente og kjære julesanger får publikum i år blant annet høre stykker av Edward Gregson, Andrew Smith og et stykke som fremføres av komponisten selv, Eirik Hegdal, som også vil være bindeledd og en kontrast til jentestemmene med sin saksofon.
Med seg har jentekoret også pianist Maria Næss og organist Petra Bjørkhaug. Konserten ledes av Nidarosdomens jentekors dirigent Anita Brevik.
Ensemblestøtte og en spennende vår
Nidarosdomens jentekor ble 15. desember tildelt ensemblestøtte fra norsk kulturråd for 2009, pålydende 100.000,- kr. Det er en stor anerkjennelse å få denne støtten, og støtten er økt siden 2008 med 50.000,-. Jentekoret er den eneste barne- og ungdomsorganisasjonen som får denne type støtte fra norsk kulturråd. Dette vil komme godt med i planleggingen videre for jentenes arbeid, hevder koret i en pressemelding.
For kommende semester kan Nidarosdomens jentekor blant annet se frem til tur til Cork i Irland, hvor koret skal delta i den prestisjefylte korkonkurransen i april. Men allerede før det skal koret til Kongsberg og delta under Glogerfestspillene.
Konsert i Nidarosdomen, 28. desember kl. 18.00.
Det er Nidarosdomens jentekor som melder dette.

Blodtur til København
I midten av januar dro ein full buss frå Oslo og omland til København med Tuvas Blodklubb. Sjå korleis det gjekk med "den norske invasion” på dansk folkemusikkfestival.

Slik ble jeg en diva
KRONIKK: – Jeg må slutte å late som om forståelsen av sangerens rolle i jazzmusikken ikke henger sammen med likestilling og en kjønnsdefinert og forutinntatt forståelse av hva sangere befatter seg med.

Ballade video: Trygghet og kontroll
På utstilling med Himmelleite, Luna Mare, Andie Loui, Maizu & Richard, Kristine Blir Rapper, Kamelen, Rule Of Two og Clawfinger.

Mari Boine hedret
Artist og låtskriver Boine fikk ærespris for langt og betydningsfullt virke. Og avslører at hun skriver på ei bok.

Adama Janlo lar seg ikke stanse av musikalske grenseposter
Fra Sagene til Mississippi-deltaet, via Senegal og Gambia – Adama Janlo er Norges mest oppsiktsvekkende tilskudd til den tradisjonelle bluesen, og hun er ikke redd for å hente inspirasjon utover det forventede.

Ballade på Tidsskriftbonanza: Samtale med Peter Case & Sid Griffin
En sjelden mulighet til å møte to amerikanske legender, når Balladeskribent Arvid Skancke-Knutsen snakker med Peter Case & Sid Griffin på Deichman Grünerløkka torsdag 5. mars.











































