Det er i år 100 år sidan diktaren Olav H. Hauge vart fødd, og som del av markeringa vart”Sju vindar” denne våren spurt av Dei Nynorske Festspela om å gjere eit bestillingverk basert på tekstane til Hauge til årets festspel.
Som del av motivasjonen bak tingingsverket er ei omsetjing av Hauge-dikt til fleire asiatiske språk. Etter framsyninga vart urframførti juni, har gruppa difor teke musikken med seg til Afrika og Asia, der dei no har vore på turne i 3 månader.
”Sju vindar” har på turneen samarbeid med lokale musikarar og diktarar frå mellom anna Zanzibar, Beijing, Seoul, Kunming, Kathmandu, Colombo, Shanghai, Hanzhou, Xi’an, Lanzhou, Bhopal og Delhi. Hauge-tekstane har vorte framført på nynorsk, kinesisk, fransk, fulani, hindi, zwahili og koreansk.
Med seg i India har gruppa Teji Grover og Rustam Singh som har oversatt Olav H Hauge til hindi. Desse omsetjingane til hindi vert lansert i bokform 14.desember i Delhi. Meir om Hauge på hindi finn du her.
Siste konsert på turneen er 17.desember i Delhi – medan gruppa presenterer framsyninga si på Cosmopolite i Oslo 4.februar.
Turneen er støtta av lokale arrangørar, HT08, Norsk Kulturråd, MIC, Sparebank Vest, Rikskonsertene, FFLB, Ambassaden i Beijing og Oslo kommune
Dette i følgje ei pressemelding.

Blodtur til København
I midten av januar dro ein full buss frå Oslo og omland til København med Tuvas Blodklubb. Sjå korleis det gjekk med "den norske invasion” på dansk folkemusikkfestival.

Slik ble jeg en diva
KRONIKK: – Jeg må slutte å late som om forståelsen av sangerens rolle i jazzmusikken ikke henger sammen med likestilling og en kjønnsdefinert og forutinntatt forståelse av hva sangere befatter seg med.

Ballade video: Trygghet og kontroll
På utstilling med Himmelleite, Luna Mare, Andie Loui, Maizu & Richard, Kristine Blir Rapper, Kamelen, Rule Of Two og Clawfinger.

Mari Boine hedret
Artist og låtskriver Boine fikk ærespris for langt og betydningsfullt virke. Og avslører at hun skriver på ei bok.

Adama Janlo lar seg ikke stanse av musikalske grenseposter
Fra Sagene til Mississippi-deltaet, via Senegal og Gambia – Adama Janlo er Norges mest oppsiktsvekkende tilskudd til den tradisjonelle bluesen, og hun er ikke redd for å hente inspirasjon utover det forventede.

Ballade på Tidsskriftbonanza: Samtale med Peter Case & Sid Griffin
En sjelden mulighet til å møte to amerikanske legender, når Balladeskribent Arvid Skancke-Knutsen snakker med Peter Case & Sid Griffin på Deichman Grünerløkka torsdag 5. mars.











































