Det nordiske mobilitetsprogrammet åpner i februar 2009 for deltakere fra Estland, Latvia og Litauen.
Formålet er å tilby et forum for kunstnere og kulturaktører i regionen. Programmet blir organisert og finansiert av både de nordiske og baltiske landene, og de baltiske landene deltar i programmet på samme vilkår som de nordiske.
Med det innledes en ny fase i kultursamarbeidet mellom Norden og Baltikum, hevder Kulturkontakt Nord i en pressemelding.
– Programmet gjør det mulig for profesjonelle kunstnere og kulturaktører å knytte kontakter, samarbeid og lære av hverandre, sier direktør i Kulturkontakt Nord, Bergljót Jónsdóttir.
Mobilitetsprogrammet for kultur gjelder i årene 2009-2011 og blir administrert av Kulturkontakt Nord, med sekretariat i Finland. Det vil bevilge bidrag til lange og kortvarige nettverk, nordiske og baltiske residenssentre samt til studiereiser med mer.
For mer informasjon og søknadsskjema, se denne lenken.
Det er Kulturkontakt Nord som melder dette.

Et rom for alt – unntatt musikk
INNLEGG: – Det er rart hvordan musikkens kraft alltid hylles i festtaler, men aldri i romfordelingen. Musikkfaget er viktig – så lenge det ikke tar plass, skriver Bodil Gullseth, musikklærer og 2. nestleder i Skolenes landsforbund.

– Vi trenger en ny økonomi. En økonomi for fremtiden.
KRONIKK: – Vi må ha et nytt økonomisk system. Vi må legge inn tall for det som gir menneskeverd og forståelse. Ut med tall som gagner de som gjør seg rike på umenneskelighet og jordens undergang. Det haster sånn.

Ballade klassisk: Jeg har delte meninger
Denne gangen er det delte meninger i enmannsredaksjonen Ballade klassisk.

Ny mentorordning for unge orkestermusikere fra nord
Musikkstudenter fra Nord-Norge kan nå søke opptak til mentorprogrammet Arktisk Mentor Arena. Programmet skal gi unge orkestermusikere erfaring, veiledning og et springbrett til profesjonell karriere.

Den største norske artisten i Spotifys historie
Sammenlagt seier til Kyrre.

















































