Illustrasjonsbilde til databasen Elna, som ble lansert 23. april. Portrettet er av den finsk-fødte svenske komponisten Laura Netzel (1839-1927). (Foto: Wikimedia Commons)

Elna skal jobbe for likestilling i nordisk kunstmusikk

Databasen ELNA – Equality Library for Nordic Art Music skal bidra til likestilling i kunstmusikken i Norden.

NotertKunstmusikkMusikkarkivMusikkhistorie

Akkurat i skrivende stund, onsdag ettermiddag, blir ELNA – Equality Library for Nordic Art Music lansert, den nordiske databasen for likestilling i kunstmusikk.

– ELNA er en banebrytende database som fremhever verk av kvinner og kjønnsminoriteter innen komposisjon fra hele Norden, skriver Norsk Komponistforening om nettstedet.

– ELNA er mer enn en database – det er en kulturell bevegelse, heter det videre i pressemeldingen, der initiativet utdypes:
– Ved å vise frem Nordens sterke engasjement for likestilling, inviterer ELNA det globale musikkmiljøet til å forme et mer inkluderende kunstmusikkrepertoar – som reflekterer de mangfoldige stemmene som lenge har bidratt til musikkhistorien.

Verktøyet er utviklet gjennom samarbeid mellom organisasjoner og enkeltpersoner i Finland, Sverige, Norge og Danmark, opplyser Komponistforeningen. Databasen er et gratis, søkbart verktøy for musikere, ensembler, lærere og forskere som ønsker å utvide sin programmering med verk som fortjener større oppmerksomhet på verdens scener og i undervisningen.

Les mer og sjekk ut databasen på www.elna.nu

 

For å kommentere og diskutere artikkelen må du være logget inn på Facebook. Dersom du har en mening du ikke får postet her kan du alltid sende oss en e-post.

Flere saker
Et lydsystem for evigheten

Et lydsystem for evigheten

Etter åtte år med planlegging og samarbeid står lydskulpturen 1110 klar på Klosterøya: en permanent, åpen arena for lydkunst, elektronisk musikk og komponerte verk.

Musikkdebatt under VillVillVest: Kampen om oppmerksomheten

Musikkdebatt under VillVillVest: Kampen om oppmerksomheten

Det var spissformulerte meninger under debatten "Musikk, klikk & journalistikk" på VillVillVest i Bergen, med blant andre journalist Egon Holstad og Daniel Ramberg fra NRK. Ballade var til stede.

Ballade video: – Jeg elsket deg nå og da

Ballade video: – Jeg elsket deg nå og da

Om den menneskelige eksistens med Anna Soleil, Lariel, Ole Martin Huser-Olsen, Simon Moholt & Pilgrim, Torgny Amdam, Julie Bergan, Rule Of Two og Kai Kidd And The City Of Pain.

Terje Boye Hansen er død

Terje Boye Hansen er død

Dirigent Terje Boye Hansen sovnet stille inn om morgenen onsdag 5. november etter lengre tids kreftsykdom.

Et sonisk postkort av Oslo

Et sonisk postkort av Oslo

Trikken, måkeskrikene og pulsen fra Oslos gater danner grunnlaget for Sound of the City, som viser hvordan vi kan knytte en relasjon til en by med ørene.

Bugges boikott

Bugges boikott

Verdens kriger og konflikter setter både offisiell og personlig kulturboikott på agendaen. Ballade møtte den bereiste jazzpianisten Bugge Wesseltoft til en prat om dette – i Tyrkia.

Se alle saker
Konserttips Oslo

Serier
Video
Radio