Av Bjørn Hammershaug
Spellemannkomiteen melder om en rekordoppslutning i antall påmeldinger, i år var 568 bidrag påmeldt mot fjorårets 562. Spellemannkomiteens formann Knut Værnes kan melde om knivskarp konkurranse i år, og ser ikke noe problem i at eldre, etablerte artister må vike til fordel for yngre krefter. Han mener det alltid vil gjemme seg noen overraskelser når nominasjonen blir offentliggjort.
Kritikk mot tv-overføringen
Det tv-sendte spellemann-showet har blitt møtt med en del kritikk de siste årene, der særlig representanter fra de smalere miljøene mener seg oversett og stemoderlig behandlet. Sendeplanen for årets prisutdeling blir ikke klarlagt før nærmere sendedato, sier Værnes, som ikke kan love bedre dekning av de såkalt smaleste prisene i år.
— Problemet er at vi har fått noe mindre sendetid i år, samtidig som vi har to flere kategorier å dele ut. Det gjør det vanskeligere å velge ut hva som skal være med i tv-sendingen. Hva som blir med vet vi ikke enda, det er en fortløpende diskusjon med produksjonsselskapet Dinamo, men det er nok naturlig at for eksempel de gjeveste prisene som Årets spellemann og Juryens hederspris blir sendt direkte.
De relativt lave seertallene var også et tema som ble diskutert i fjor. Har dere evaluert dette til i år?
— Det er klart vi ikke var fornøyd med fjorårets seertall, vi hadde vel oppunder 500 000 på det høyeste. Vi bør nok opp i 700-750 000 for å bli fornøyde i år.
Værnes forteller at de i år satser noe mer på forhåndsomtale og TV-annonsering i forkant av prisutdelingen.
I år vender Spellemann tilbake til gamle trakter og Chateau Neuf. Hvorfor ikke Oslo Spektrum, Værnes?
— Vi har en lang tradisjon på Chateau Neuf, mange av de beste showene har blitt holdt der, salen er mindre og det er lettere å skape en intim setting. Dessuten er det billigere produksjon der enn på Spektrum.
Kategorier
De ulike kategoriene endrer seg fra år til år. I fjor ble komiteen møtt med til tider massiv kritikk fra fagmiljøer som var sterkt uenige i sammenslåingen av elektronika og samtidsmusikk. I år er disse løst opp igjen.
— Jeg uttalte dette allerede i fjor, sier Værnes, som fremhever at komiteen hører de ulike miljøene på alvor og lytter til kritikk som blir fremlagt. – I år var det mer enn nok påmeldte i alle kategorier, noe som gjorde det enkelt å dele samtidsmusikk og elektronika, det samme gjelder for øvrig blues og country.

Ballade video: Trygghet og kontroll
På utstilling med Himmelleite, Luna Mare, Andie Loui, Maizu & Richard, Kristine Blir Rapper, Kamelen, Rule Of Two og Clawfinger.

Mari Boine hedret
Artist og låtskriver Boine fikk ærespris for langt og betydningsfullt virke. Og avslører at hun skriver på ei bok.

Adama Janlo lar seg ikke stanse av musikalske grenseposter
Fra Sagene til Mississippi-deltaet, via Senegal og Gambia – Adama Janlo er Norges mest oppsiktsvekkende tilskudd til den tradisjonelle bluesen, og hun er ikke redd for å hente inspirasjon utover det forventede.

Ballade på Tidsskriftbonanza: Samtale med Peter Case & Sid Griffin
En sjelden mulighet til å møte to amerikanske legender, når Balladeskribent Arvid Skancke-Knutsen snakker med Peter Case & Sid Griffin på Deichman Grünerløkka torsdag 5. mars.

Å være musikalsk i et etisk perspektiv
Under festivalen "Ding-dong eller dong-ding?" 4. mars vil pianist Ellen Ugelvik og musikkterapeut Gro Trondalen utfordre publikum til å reflektere over hva det egentlig betyr å være musikalsk, også i et etisk perspektiv.

Norske arrangører om «de fire store» og internasjonal konkurranse
Får «de fire store» i livemarkedet for mye makt? NKA-lederen peker på maktskifter som kan skape en ubalanse i resten av feltet.












































