Ledelsen forteller om en ansettelsesprosess med mange kvalifiserte søkere. Valget falt til slutt på kunsthistoriker, kurator, skribent, og tidligere direktør for Trafo Kunsthall, Ruth Hege Halstensen – som de tror vil tilføre institusjonen ny energi og kompetanse.
– Med Ruth Hege Halstensen får Atelier Nord en ambisiøs og trygg leder som har evne og interesse for å koble kunsten og kunstens arenaer til viktige samfunnsspørsmål i vår tid, sier Atelier Nords styreleder, Anne Marthe Dyvi.
Hun forteller videre at Halstensen i ansettelsesprosessen har vist ferdigheter som gjør dem sikre på at hun kan bygge gode relasjoner til publikum og kunstnere, og styrke Atelier Nords plass i lokalområdet.
LES OGSÅ: Signalfeil på Olaf Ryes plass
Halstensen foreleser jevnlig ved høgskoler og universitet. I 2021-22 var hun emneansvarlig ved Kunst i samfunnet ved OsloMet, et masterpromgram hun fortsatt er tilknyttet.
Hun har lang erfaring som freelancekurator og har blant annet laget utstillinger for Kunstnernes Hus og Haugesund billedgalleri, i tillegg til en rekke kunstprosjekter i offentlige rom.
LES OGSÅ: Christina Kubisch: Skjulte lydverdener
For tiden er Halstensen aktuell som kurator for gruppeutstillingen POST som åpner 7. juni på Nordens Hus i Reykjavik.
Utover dette, skriver hun om kunst og litteratur for Numer, Empirix, Periskop, og er styreleder for det nettbaserte tidsskriftet Barnebokkritikk. Halstensen takker styret for tilliten og den spennende muligheten de gir henne når de nå ansetter henne som direktør.
– Atelier Nords rike historie, sentrale beliggenhet på Grünerløkka i Oslo, og nærhet til verdifulle produksjons- og kompetansemiljøer gjør stedet unikt, sier Halstensen.
LES OGSÅ: Stalltips til ministeren
Ruth Hege Halstensen tiltrer i stillingen som Atelier Nords direktør 1. august 2024 i en åremålsstilling med en varighet på fire år.

Notodden Blues Festival i økonomisk krise
Til tross for et av tidenes beste besøk går festivalen mot et underskudd på opptil fire millioner kroner. Nå jobber styret på spreng for å løse de økonomiske utfordringene.

Kim Stian Gjerdingen Bakke skal jobbe for korene
Bakke blir ny generalsekretær i Norges Korforbund.

Eurovisjon med Israel tross protester
Det ble ingen avstemning om Israels deltakelse i ESC-konkurransen.

Ida Maria: Polsk orgelkassett banet vei for punkrocken
Da Ida Maria var åtte år gammel kom foreldrene hennes hjem fra Polen med orgelmusikk i bagasjen. Det ble en skjellsettende opplevelse som for alvor inspirerte henne til å vie livet til musikken.

Ballade video: Bandet med svovelstikkene
Det nærmer seg jul med Utan Dom., Mari Boine, Hedda Aronssen, King Hüsky, Bastian, Torgny Amdam, Gothminister, Frode Barth, Flexi Aukan og Brynjar Hoff.

Minneord: Kjell Wernøe 1938-2025
Det kjennes godt at Kjell Wernøe fikk glede seg over dokumentarfilmen om sin far før han døde, og det kjennes godt å se alle de vakre hilsnene som har kommet på sosiale media i den siste uken.



















































