Midsund musikkorps i Møre og Romsdal. (Foto: Norges Musikkorps Forbund)

Korpsbevegelsen vokser etter pandemien: Flere utøvere, flere frivillige

Det er stor vekst av utøvere og frivillige i norske korps etter pandemien, melder Norges Musikkorps Forbund etter nylig gjennomførte medlemsundersøkelser.

AktueltKorpsMusikken og livet

Nye medlemstall viser en jevn vekst de siste årene, med høyere tall enn før pandemien. Flere unge blir også værende i korpset.
Vi er i en god flyt, og det er gledelig å se at vi utvikler oss, sier president i Norges Musikkorps Forbund (NMF), Rita Hirsum Lystad.

Nylig la forbundet fram nøkkeltall fra funnene i medlemsundersøkelsene. De tre medlemsundersøkelsene er utviklet av NMF i samarbeid med Telemarkforskning, og sendes ut til medlemmene hvert annet år, opplyser NMF på nettsidene sine.

Nøkkeltallene gir disse funnene: 

  • Høyest medlemstall på 10 år
  • Økning for tredje år på rad
  • Økning i alle alderskategorier
  • Flere større korps enn før, dobling i antall på over 100 medlemmer
  • 59 608 medlemmer
  • 1600 korps

Nye tall viser også en liten økning i aldersgruppen 10-14 år, noe som tilsier at trenden med at ungdom slutter i korpset er i ferd med å snu.

– Det er fantastisk å lese at vi blir flinkere til å beholde ungdommen, kommenterer Hirsum Lystad. – Ikke bare representerer de fremtiden til de norske korpsene, men de blir værende i en fritidsaktivitet som bidrar til mestringsfølelse, utvikling og oppdragelse.

Mensa Norge, foreningen for de to prosent høyest intelligente i befolkningen, ga for bare få måneder siden pris til Norges Musikkorps Forbund. Å lære musikk og å spille instrumenter fremmer intelligens, påpekte Mensa Norge. Les saken her!

For å kommentere og diskutere artikkelen må du være logget inn på Facebook. Dersom du har en mening du ikke får postet her kan du alltid sende oss en e-post.

Flere saker
DEBATT PÅ MOLDEJAZZ: Får vi en jazzstemt musikkpolitikk for framtida?

DEBATT PÅ MOLDEJAZZ: Får vi en jazzstemt musikkpolitikk for framtida?

Kulturpolitikere stiller til debatt om regionale jazzensembler på Moldejazz.

Harald Lassen på hytteturné i Agder: Treblås på tur

Harald Lassen på hytteturné i Agder: Treblås på tur

Saksofonist Lassen gjør minikonserter på hytter i Agder. – Her ligger det tjuefem mini-kulturhus ute i naturen, klare til bruk. Laget som gode treffpunkt for mennesker, sier han.

Med omsorg for lydene

Med omsorg for lydene

I denne månedens Ballade klassisk presenterer Ola Nordal seks aktuelle utgivelser innen «lydbasert musikk», som alle viser omsorg og omtanke for lydene.

Motvindfestivalen 2025: Ein slik hippiefestival, ell?

Motvindfestivalen 2025: Ein slik hippiefestival, ell?

– Fred er mogleg, og det bør eigentleg ikkje vere så mykje å be om heller, sa arrangør Haakon Stiff Aamlid under årets Motvindfestival. Middelalderskogen i Rollag blei fylt med oppbyggjeleg musikk i mørke tider.

Har komponert musikken til det største norske spillet noensinne

Har komponert musikken til det største norske spillet noensinne

Med Dune: Awakening representerer komponist Knut Avenstroup Haugen en ny æra for spillmusikk laget i Norge.

«En innflytelsesrik stemme blant vår tids komponister»

«En innflytelsesrik stemme blant vår tids komponister»

Kristine Tjøgersen er den første norske komponisten som har mottatt Ernst von Siemens-stiftelsens komponistpris. «Et stort og viktig gjennombrudd», sier komponist og direktør for Festspillene i Bergen, Lars Petter Hagen.

Se alle saker
Konserttips Oslo

Serier
Video
Radio