Ukrainsk familiekor ble satt sammen på to måneder, med medlemmer blant annet rett fra flyktningmottaket. Her fra forestillinga 27. april.
Ukrainsk familiekor ble satt sammen på to måneder, med medlemmer blant annet rett fra flyktningmottaket. Her fra forestillinga 27. april. (Foto: Allan Berg)

Mo i Rana: Stuntkor for ukrainere

Hvordan starte kor og framføre på to måneder? Både flyktninger på flyktningmottak og bofaste ukrainere sang i dette pop-up-koret.

NyhetKorMusikken og livet

En torsdag i april fant forestillingen Flere farger Mo i Rana sted. Blant dem som skulle stå på scenen denne kvelden er 16 stolte ukrainere. Ideen om koret deres kom fra Dasha Katyba, som jobber ved Rana kulturskole og engasjerer seg for de nyankomne flyktningene fra sitt hjemland. Det skriver Musikkens studieforbund på sine nettsider.

Produsenten Elisabeth Kulseng forteller til Musikkens studieforbund om hvordan de fikk det til raskt:
– Vi måtte få på plass finansiering, rekruttering og ikke minst transport. Hun forteller i saken hos studieforbundet at hun fikk svar fra dem etter én dag.

Sangerne var ukrainere som har bodd i Norge noen år, noen som kom for et år siden – og mange som var helt nyankomne i Norge. (Foto: Allan Berg)

– På første øving kom det tre personer, men de trodde de skulle på konsert så det var en litt trang fødsel, sier Kulseng.
De tre må ha vært veldig fornøyde, for ryktet hadde spredd seg og allerede uken etter dukket hele 43 ukrainere opp som ville være med på Ukrainsk familiekor.
Musikkens studieforbund peker på at prosjektet var tenkt som et familiekor, slik at det ikke skulle være nødvendig med barnevakt for å kunne delta i aktiviteten.

– Mange av de nyankomne lærte seg ganske mye norsk i løpet av denne korte tiden, forteller Kulseng. I løpet av ni torsdager ble det øvd på hele åtte ukrainske folkesanger og en norsk.
– Da prosjektet ble satt i gang var vi allerede i full gang med forberedelsene til forestillingen Flere Farger – og så fikk vi disse fantastiske menneskene på toppen. De ble en integrert del av forestillingen, og vi laget også et fellesnummer som besto av dansere, det ukrainske koret og en rumensk folkevise, sier Kulseng. Mange av ukrainerne bodde på mottak i nabokommunen Hemnes.

I april var hovedscenen i Nordland teater først klar for femteklassinger fra den lokale skolen, deretter gikk koret på: De framfører en medley med sju ukrainske folkeviser, før de avslutter med den ukrainske nasjonalsangen. I følge historien slik den beskrives på musikkensstudieforbund.no synger alle med på nasjonalsangen; ikke et tørt øye å se.
– De framsto som et profesjonelt kor som har øvd i årevis, sier en tydelig stolt produsent Elisabeth Kulseng. Men samtidig;
– Det ble mange tårer fra scenen og publikum når de sto der rak i ryggen og sang. En av deltakerne sa at det føltes som om hun hadde fått livet tilbake.

Etter tre forestillinger gikk koret hver sin vei, men håper å finne penger til mer sang:
– Det å kunne skape en sosial møteplass for mennesker som har det veldig vanskelig for tiden har vært helt nydelig, og vi ønsker så inderlig å kunne videreføre prosjektet, sier Kulseng på nettsidene. Prosjektet ble støttet av Musikkens studieforbund gjennom øremerka midler for ukrainere finansiert av Sparebankstiftelsen DNB.

For å kommentere og diskutere artikkelen må du være logget inn på Facebook. Dersom du har en mening du ikke får postet her kan du alltid sende oss en e-post.

Flere saker
Astrid Kvalbein gjenvalgt som rektor ved Norges musikkhøgskole

Astrid Kvalbein gjenvalgt som rektor ved Norges musikkhøgskole

Kvalbein blir rektor i fire nye år, med musiker og professor Morten Qvenild som prorektor.

Kunstneropphold på Folkemusikksenteret i Buskerud

Kunstneropphold på Folkemusikksenteret i Buskerud

Åpent for alle musikere å søke, til øving, låtskriving og fordypning i norsk folkemusikk.

Bevar Musikkbiblioteket ved NTNU!

Bevar Musikkbiblioteket ved NTNU!

Et så viktig universitet som NTNU må ha et rikholdig bibliotek for musikkprofesjonsutdanningen, og med kvalifiserte ansatte. Norsk musikkbibliotekforening støtter innspill om musikkbiblioteket ved NTNU, skriver Tone Nøtvik Jakobsen.

Ballade video: I stua, i limbo   

Ballade video: I stua, i limbo   

Med Marie Sahba, Adam Douglas, Iris Caltwait, Intertwine, Barren Womb og ARV. Samt en fem låters mini-konsert med Sweetheart.

Lyden av Gamle Oslo Gammaldans

Lyden av Gamle Oslo Gammaldans

Gamle Oslo Gammaldans er sju voksne folk som ikke spiller gammaldans. Opplev dem live på Ballade-arrangement i Gamlebyen i Oslo torsdag 27. mars.

Ballade på Parkteatret: Opera-premiere, musikkvideovisning og minikonsert søndag 23. mars

Ballade på Parkteatret: Opera-premiere, musikkvideovisning og minikonsert søndag 23. mars

Solveig Sørbø og Maria Kjos Fonn snakker om operaen "Heroin Chic". Rockemusiker Henning Andersen spiller utvalgte låter. Og vi viser et godt knippe nye musikkvideoer på skjermen.

Se alle saker
Konserttips Oslo

Serier
Video
Radio