Unni Løvlid 2009

20 norske selskaper til WOMEX

På nettverk- og showcasemessen WOMEX er det et godt besøk av norske organisasjoner innen folke- og tradisjonsmusikk.

BransjenFolkemusikk

Av Carl Kristian Johansen
Messen WOMEX, som knytter den globale folk- og tradisjonsmusikkbransjen sammen, har i år flyttet fra Sevilla til Købehavn.
WOMEX-juryen har plukket ut Johan Sara Jr. og Unni Løvlid til å spille egne showcaser, og det er også etablert en scene som er dedikert nordisk tradisjonell musikk.
Annbjørg Lien, Ragnhild Furebotten og Frikars Hallgrim Hansegård er med i The Great Nordic Band. Det er et ensemble satt sammen av den danske fiolinisten Harald Haugaard og vil være hovedattraksjonen på WOMEX’ åpningsshow.
20 selskaper vil være representert fra Norge i København:
— Ann-K
— Bureau Storm
— DAT
— Etnisk Musikklubb
— Folkelarm / Landslaget for spelemenn
— Førdefestivalen
— Grappa
— Kirkelig Kulturverksted
— Music Export Norway
— MIC Norsk musikkinformasjon
— Musikkoperatørene
— NORCD
— The Norwegian Traditional Music Agency
— Oslo World Music Festival
— Riksscenen
— Liv Runesdatter
— Samspill
— Sapmi Music
— Solid Music
— Ta:lik
Womex 2009 finner sted i København 28. oktober til 1. november.

For å kommentere og diskutere artikkelen må du være logget inn på Facebook. Dersom du har en mening du ikke får postet her kan du alltid sende oss en e-post.

Flere saker
Tekstforfatterpris til Ane Brun

Tekstforfatterpris til Ane Brun

– Hun skriver personlig og eksistensielt, men samtidig universelt.

Ballade video: Søvnløse netter

Ballade video: Søvnløse netter

Med Synne Sanden, Døssi, Bjørn Berge, Jonas Lovv, Joakim Kleven, Leander, Twin Serpent, Nullskattesnylterne & Teater nonSTOP, Halycon Days og Nicolas Leirtrø’s Action Now!

Sarah Winona Sortland er ny daglig leder i Musikkforleggerne

Sarah Winona Sortland er ny daglig leder i Musikkforleggerne

Går fra kommunikasjonsstilling til toppjobben.

Musikk på litteraturfestival: Fortelling, poesi – og nødvendig friksjon

Musikk på litteraturfestival: Fortelling, poesi – og nødvendig friksjon

Hvilken rolle kan musikk ha i en litteraturfestival? Blir vi klokere på musikkens og ordenes roller i språkmodellenes tid? Kan konserter vise veien til leselyst?

– Hva skjedde med rehabilitering ...

– Hva skjedde med rehabilitering ...

Ting man tenker på er som regel lett å få ut, bare man får det til å rime. Slik ser en innsatt på Ullersmo på rap.

Et rom for alt – unntatt musikk

Et rom for alt – unntatt musikk

INNLEGG: – Det er rart hvordan musikkens kraft alltid hylles i festtaler, men aldri i romfordelingen. Musikkfaget er viktig – så lenge det ikke tar plass, skriver Bodil Gullseth, musikklærer og 2. nestleder i Skolenes landsforbund.

Se alle saker
Konserttips Oslo
Serier
Video
Radio