Til nå har over 40 organisasjoner sluttet seg til initiativet fra MFO, forteller Bjerkestrand. Oppropet som skal overrekkes statssekretæren, kulturkomiteen og saksordføreren for kulturmeldingen, har tre deler:
Første del er en kommentar til kulturmeldingens kapittel nr. 18 om ”Økonomiske og administrative konsekvensar”. Oppropet oppfordrer til å løfte kulturbudsjettet til 1% av statsbudsjettet:
”De undertegnende organisasjoner vil fremme forslag om at det tas et felles politisk initiativ for å løfte kulturbudsjettet opp til 1 % av Statsbudsjettet. Dette vil utgjøre en dobling av nåværende kulturbudsjett, inkludert film og medieformål og vil være nødvendig for å nå de utfordringer som det er gjort greie for i meldingen.”
Den andre delen av oppropet omhandler spørsmålet om kulturlov. I B.innst.S.nr.2 (2002-2003) sa Familie-, kultur- og administrasjonskomiteen under kapt. 320 Allmenne kulturformål følgende:
” Komiteen mener det er viktig å sikre folk tilgang til et best mulig kulturtilbud. Gjennom bevilgninger via ulike fond i tillegg til direkte støtte til en rekke enkeltprosjekter og satsingsområder, kan det offentlige i samspill med frivillige og profesjonelle kulturarbeidere skape rike opplevelser og et aktivt kulturliv over hele landet. ”
Videre sa komiteens medlemmer fra Arbeiderpartiet, Sosialistisk Venstreparti og Senterpartiet: ”disse medlemmer ber om at en generell kulturlov blir grundig drøftet og vurdert i Regjeringens varslede kulturmelding.”
Organisasjonene som har undertegnet oppropet mener et forslag til en allmenn kulturlov ikke er grundig nok drøftet i meldingen. De ber derfor om at stortingskomitéen nå må gi departementet pålegg om å sette i gang de utredningene som er nødvendige.
Til slutt har MFO satt opp et utkast til hovedpunkter i en allmenn kulturlov. De slår fast at formålet med loven vil være å sikre alle menneskers rett til et likeverdig kunst- og kulturtilbud med profesjonelle kunst- og kulturopplevelser og egenaktivitet, uavhengig av geografi og økonomi.
Staten skal, i samspill med kommuner, fylkeskommuner og mangfoldet av frivillige organisasjoner og med respekt for kunstens og kulturens egenart, ta et nasjonalt ansvar for å nå målsettingene i denne loven.
Kommuner og fylkeskommuner skal fremme, støtte og organisere kunst- og kulturvirksomhet og sørge for at alle innbyggere får tilgang til kunst- og kulturopplevelser.
Kulturtiltak for barn og unge skal prioriteres. Kulturvirksomheten skal omfatte både profesjonelle kunstnere og tiltak for amatører og frivillige.Det skal leggest vekt både på lokale tradisjoner og å fremme kulturarven, og på nyskapning og mangfold.
De særskilte samiske kunst- og kulturformene skal få anledning til å utvikle seg videre. Kulturvirksomheten skal omfatte et flerkulturelt aspekt.
Frokostmøtet hvor overrekkelsen skal skje arrangeres av LO kommune, LOs kulturpolitiske utvalg og Musikernes fellesorganisasjon.

Den største norske artisten i Spotifys historie
Sammenlagt seier til Kyrre.

Blodtur til København
I midten av januar dro ein full buss frå Oslo og omland til København med Tuvas Blodklubb. Sjå korleis det gjekk med "den norske invasion” på dansk folkemusikkfestival.

Slik ble jeg en diva
KRONIKK: – Jeg må slutte å late som om forståelsen av sangerens rolle i jazzmusikken ikke henger sammen med likestilling og en kjønnsdefinert og forutinntatt forståelse av hva sangere befatter seg med.

Ballade video: Trygghet og kontroll
På utstilling med Himmelleite, Luna Mare, Andie Loui, Maizu & Richard, Kristine Blir Rapper, Kamelen, Rule Of Two og Clawfinger.

Mari Boine hedret
Artist og låtskriver Boine fikk ærespris for langt og betydningsfullt virke. Og avslører at hun skriver på ei bok.

Adama Janlo lar seg ikke stanse av musikalske grenseposter
Fra Sagene til Mississippi-deltaet, via Senegal og Gambia – Adama Janlo er Norges mest oppsiktsvekkende tilskudd til den tradisjonelle bluesen, og hun er ikke redd for å hente inspirasjon utover det forventede.



















































