Hopp til innhald
Renee Rasmussen

Formulere og påvirke

INNLEGG: Det er forskjell på å drive skadebegrensning og å være med på å formulere et vedtak, sier Renée Rasmussen, Forbundsleder i Musikernes fellesorganisasjon i dette svaret til Kulturminister Huitfeldt.

Kulturminister Anniken Huitfeldt mener i at det er en fordel at kulturlivet står samlet og at aksjonen mot tippenøkkelen kan bli en viktig samarbeidspartner frem mot et nytt kulturløft. Det er synspunkter som jeg deler og som jeg oppfatter som en invitasjon jeg setter stor pris på.

Skadebegrensning
Når hun i tillegg hevder at blant annet jeg var med på å formulere vedtaket om tippenøkkelen på Aps landsmøte, er det imidlertid en påstand jeg må reservere meg mot. Ja; jeg var til stede som gjest på landsmøtet. Og ja; jeg diskuterte forslaget med mange delegater, deriblant også Anniken Huitfeldt. Og ja; jeg tror jeg var med på å påvirke prosessen slik at det endelige vedtaket ble litt bedre enn det opprinnelige forslaget. Men dette er ikke det samme som å være med på å formulere et vedtak som jeg kan stille meg bak. Det handler mer om skadebegrensning, sett fra vårt ståsted.

Viktig å delta

Anniken Huitfeldt har rett i at partiene er levende politiske verksteder. Derfor er det selvsagt viktig å delta i prosessene. Noen ganger får man fullt gjennomslag, andre ganger når man bare delvis fram. Og noen ganger bestemmer flertallet noe annet en det man selv ønsker. Denne gangen var det det siste som skjedde.

Ledige stillinger

Relaterte saker

Anniken Huitfeldt

– Fordel at kulturlivet er samlet

Kulturministeren mener aksjonen mot tippenøkkelen kan bli en viktig samarbeidspartner frem mot nytt kulturløft.

Flere saker

Leif Ove Andsnes og Det norske kammerorkester

Ros til Det norske kammerorkester og Leif Ove Andsnes

Orkesteret som fyller førti år i år har startet feiringen med turné, som fikk god mottakelse i London.

Brat publikum

Har telt kjønn blant konsertbookere

Norske Kulturarrangører har spurt egne medlemmer. Blant bookingbyråene finner de flest menn, over 80 prosent.

– Ytringsfriheten står veldig sterkt for meg, sier Magdi Omar Ytreeide Abdelmaguid

Magdi fra Karpe: Det er ikke noe «vi». Jeg ser det nå.

Europa vil ikke bli det samme. Vi vil ikke bli det samme. Verden blir ikke den samme etter dette, skriver...