Spellemannpris-utdelingen gikk av stabelen lørdag 28. januar på Chateau Neuf i Oslo. Madrugada ble den store prisvinneren og fikk full utteling for nominasjonene da de vant pris i kategorien Rock for albumet ”The Deep End”, samt Årets Hit med ”Lift Me” i kompaniskap med Ane Brun. I tilllegg ble Madrugada kåret til Årets Spellemann.

Madrugada 2005 trio/colour (photo: Autumn de Wilde)

Ane Brun ble også kåret til beste kvinnelige artist for albumet ”A Temporary Dive”. Robert Post kunne også hente hjem to priser, i kategoriene beste mannlige artist og beste musikkvideo. Jan Paulsen, forhenværende daglig leder i FONO, og Sæmund Fiskvik, avtroppende direkør i IFPI, som representerer de største plateselskapene i Norge, fikk hver sin bransjepris.

Her er kategoriene, de nominerte, og vinnerne ved Spellemannpris-utdelingen 2005:

Elektronika
Nominerte:
Alog
Datarock
Toy

Vinner: Alog

Mannlig artist
Nominerte:
Alejandro Fuentes
Magnet
Robert Post
Sofian

Vinner: Robert Post

Popgruppe
Nominerte:
Jim Stärk
Ravi og DJ Løv
Röyksopp

Vinner: Röyksopp

Folkemusikk/Gammaldans
Nominerte:
Nordafjells
Sigrid Moldestad/Einar Mjølsnes/Håkon Høgemo
Tom Willy Rustad

Vinner: Sigrid Moldestad/Einar Mjølsnes/Håkon Høgemo

Kvinnelig artist
Nominerte:
Ane Brun
Lene Marlin
Marthe Valle
Maria Mena
Simone

Vinner: Ane Brun

Rock
Nominerte:
Bigbang
JR Ewing
Madrugada
My Midnight Creeps
Serena Maneesh

Vinner: Madrugada

Viser
Nominerte:
16 artister hedrer Erik Bye
Kari Bremnes
Vamp
Øystein Sunde

Vinner: Vamp

Hip-hop/RnB
Nominerte:
Cast
Paperboys
Tommy Tee

Vinner: Paperboys

Samtidsmusikk
Nominerte:
Cikada String Quartet
Nils Henrik Asheim
Sigyn Fossnes/Einar Henning Smebye

Vinner: Nils Henrik Asheim

Blues
Nominerte:
Kåre Virud Band
Ronnie Jacobsen
Vidar Busk

Vinner: Kåre Virud Band

Country
Nominerte:
Elisabeth Andreassen
Sergeant Petter
The Respatexans

Vinner: The Respatexans

Metal
Nominerte:
Audrey Horne
El Caco
Extol
Stonegard

Vinner: Audrey Horn

Danseorkester
Nominerte:
Anne Nørdsti
Lasse Johansens Orkester
Ole Ivars

Vinner: Ole Ivars

Jazz
Nominerte:
Hans Mathisen
Jimmy Rosenberg/Stian Carstensen
Karin Krog/Bergen Big Band
Sigurd Køhn kvartett
Solveig Slettahjell

Vinner: Hans Mathisen

Klassisk musikk
Nominerte:
Bergen Philharmonic Orchestra/Ole Kristian Ruud
Einar Steen-Nøkleberg/Terje Mikkelsen/Trondheim symfoniorkester Piano Concertos
Håkon Austbø
Leif Ove Andsnes

Vinner: Leif Ove Andsnes

Årets nykommer
Nominerte:
Marthe Valle
Animal Alpha
Draumir
Audrey Horne
Sofian

Vinner: Marthe Valle

Årets hit
Nominerte:
Alejandro Fuentes
Kurt Nilsen
Madrugada med Ane Brun
Maria Mena
Ravi & DJ Løv

Vinner: Madrugada med Ane Brun

Musikkvideo
Nominerte:
Maria
Animal Alpha
Ravi & DJ Løv
Robert Post
Röyksopp

Vinner: Robert Post

Åpen klasse
Nominerte:
Arild Andersen Group
Beady
Jaga Jazzist
Nils Petter
Shining

Vinner: Nils Petter Molvær

Årets barneplate
Nominerte:
Diverse artister – Elias den lille redningsskøyta
Geirr Lystrup
Jannike Kruse & Forsvarets Musikkorps Trøndelag

Vinner: Geirr Lystrup

Årets Hederspris

Vinner: Terje Rypdal

Årets Spellemann

Vinner: Madrugada

Årets bransjepris 1

Vinner: Jan Paulsen

Årets bransjepris 2

Vinner: Sæmund Fiskvik

Publisert:

Del: