På Blå kan du i kveld høre plateaktuelle Arve Henriksen som en del av dagens Ultima-tilbud. Det blir også stor konsert med Cikada i Kulturkirken Jakob, der de skal fremføre musikk av britiske Richard Barrett og danske Bent Sørensen. På Parkteatret kan du sent i kveld få med deg forestillingen “Lycra” med Kondens – som Ultima selv betegner som festivalens hemmeligste happening.

Dagsprogram

[10.00] Henie Onstad Kunstsenter

Installasjonen EROTOGOD – et verk av Synestetik

Medvirkende Knut Mork Skagen, Asbjørn Flø, Ståle Stenslie, Trond Lossius, Einar Øverenget, Siv Thorud, dd, Max Rheiner, Thomas Jøndal

Takk til Karl Anders Øygard, Pål Malm, Birger Nymo, Caroline Ekornes, Alle på Riksutstillinger

Verket er støttet av Telenor FoU, Riksutstillinger, Norsk kulturråd, Ultima, Henie Onstad Kunstsenter, Norsk nettverk for Teknologi Akustikk og Musikk (NoTAM)

Installasjonen vises hver dag under resten av festivalen. Etter festivalen vises den på Henie Onstad Kunstsenter frem til 21. oktober 2001. Henie Onstad Kunstsenter er åpent tirsdag til torsdag kl. 10.00 – 21.00 og fredag til mandag kl.11.00 -18.00.
———————————————————————————
[12:00] Oslo Konserthus, Lille Sal

ULTIMA UNG 4 – Frode Haltli, akkordeon

Iannis Xenakis (GR) Khoai (1974)
Asbjørn Schaathun (NO) Lament (2000)
Mauricio Kagel (DE) Episoden, Figuren (1993)
Magnus Lindberg (FI) Jeux d’anches (1990)
PerM Lindborg (NO) Bombastic SonoSofisms (1996)

Produsert av Ultima
Gratis adgang
———————————————————————————
[15:00] Stenersenmuseet

FAKTA MORGANA ­ legitim vold?

En konsertperformance for to tromboner, skuespillere, tape og tv

“For en kvinne en lørdagskveld er det tryggere å oppholde seg et hvilket som helst annet sted enn i sitt eget hjem.”

Medvirkende:
Trombone Musikere fra Ensemble Ernst
Film/visuelt Ingebjørg Torgersen Musikk Bjørn B. Skjelbred Instruktør Marius Kolbenstvedt
Video, lys Boya Bøckman
Lyd Cato Langnes
Skuespillere Kristin Hestad Are Larsen Tomi Päiväläinen Kristin Skogheim Jan Sælid

Basert på vitenskapelige tekster av Kristin Skjørten, Vidar Halvorsen, Andreas Winsnes, Tore Bjørgo og Yngve Carlsson..
———————————————————————————
[16:00] Det Norske Teatret

A. ­ ein skuggeopera (2001)

Musikk Cecilie Ore
Tekst Paal-Helge Haugen

Solostemmer Joachim Calmeyer
Anneke von der Lippe
Stemmer Tilman Hartenstein
Henrik Inadomi
Lakis Karnezis
Rob Waring
Scenisk medvirkning Øyvind Jørgensen

Regi Hilde Andersen
Scenografi Henrik E. Nielsen
Lys Kristin Bredal
Lydopptak/lydkonsulent Audun Strype
Lydkonsulent Mats Claeson

Produsent Ketil Akerø

Produsert av oslo opera net
Bill.: 180/120

Bill.: 180/120
———————————————————————————

[19:30] Kulturkirken Jakob

CIKADA
Dirigent Christian Eggen
Live-elektronikk Richard Barrett

Fløyte Kersti Walldén
Klarinett Terje Lerstad
Klaver Kenneth Karlsson
Slagverk Bjørn Rabben
Fiolin Henrik Hannisdal, Odd Hannisdal
Bratsj Marek Konstantynowicz
Cello Morten Hannisdal
Kontrabass Magnus Söderberg

Richard Barrett (GB)
The Empire of Lights* (2001) (Cikada tutti) 9′
khasma* (2001) (strykekvintett og elektronikk) 13′
stirrings* (2001) (Cikada tutti) 5′

Pause

Bent Sørensen (DK)
The Lady of Shalott (1993) 6′
(versjon for strykekvartett)
Vuggeviser* (2000) (soloklaver) 2′
The Lady and the Lark (1997) 8′
The Songs of the Decaying Garden (1986/rev.1992) 8′
(klarinett solo)
The Deserted Churchyards (1990) 8′
Funeral Procession (1989) 9′

Produsert av Ny Musikk
Bill.: 150/100 BS/kode: OKJ1110
———————————————————————————
[21:00] Blå

ARVE HENRIKSEN

Trompet Arve Henriksen,
Synthesizere Helge Sten, Christian Wallumrød og Ståle Storløkken
Slagverk Jarle Vespestad

Produsert av Ultima/Blå
Bill.: 180/120 BS/kode: OJB1110
———————————————————————————
[22:30] Parkteatret

Kondens: Lycra®

Dans Brynjar Bandlien
Live video Gisle Frøysland
Gitar og elektronikk John Hegre
Fløyte og elektronikk Bjørnar Habbestad

Støttet av Norsk kulturråd, FLB, FFUK og Bergen Kommune
Co-produsert av BIT Teatergarasjen og Produksjonsnettverket
Bill.: 180/120 BS/kode: OPT1110

Publisert:

Del: