Ultima byr mandag på urpremieren på Olav Anton Thommesens “Et operakammer”, som er en produksjon av Rikskonsertene og Opera Vest i samarbeid med Ultima. Ellers kan du bl.a. møte komponisten Sam Hayden i samtale med Morten Eide Pedersen på Blå, med påfølgende konsert med Steamboat Switzerland, mens Ensemble SON spiller i Lindemansalen på Norges musikkhøgskole.

Erotogod

Dagsprogram

[10.00] Auditoriet, Oslo Militære Samfund

NewOp 10 – Konferanse om samtidsopera
———————————————————————————

[10.00] og [12.00] Black Box Teater

MINIBOX – Paintbox*
Pia Myrvold
En multimediaforestilling for barn fra 4 ­11 år

Dansere Siri Jøntvedt, Snelle Hall
Skuespiller Kyrre Hellum

Scenografi, video, kostymer, musikk Pia Myrvold
Koreografi Un-Magrit Nordseth
Lysdesign Inger Johanne Byhring

Produsert av Black Box Teater/LilleBox i samarbeid med Teater Ibsen. Støttet av Norsk kulturråd og Norge 2005

Bill.: 100/80

BS/kode BBL08101 (kl. 10.00)
BS/kode: BBL08102 (kl. 12.00)
———————————————————————————

[11.00] Henie Onstad Kunstsenter

Installasjonen EROTOGOD – et verk av Synestetik

Medvirkende Knut Mork Skagen, Asbjørn Flø, Ståle Stenslie, Trond Lossius, Einar Øverenget, Siv Thorud, dd, Max Rheiner, Thomas Jøndal

Takk til Karl Anders Øygard, Pål Malm, Birger Nymo, Caroline Ekornes, Alle på Riksutstillinger

Verket er støttet av Telenor FoU, Riksutstillinger, Norsk kulturråd, Ultima, Henie Onstad Kunstsenter, Norsk nettverk for Teknologi Akustikk og Musikk (NoTAM)

Installasjonen vises hver dag under resten av festivalen. Etter festivalen vises den på Henie Onstad Kunstsenter frem til 21. oktober 2001. Henie Onstad Kunstsenter er åpent tirsdag til torsdag kl. 10.00 – 21.00 og fredag til mandag kl.11.00 -18.00.

———————————————————————————
[12:00] Oslo konserthus, lille sal

ULTIMA UNG 1 – Elisabeth Vatn og Steffen Horn, klaver

Olivier Messiaen (FR) Visions de l’Amen (1943)
1. Amen de la Création
2. Amen des étoiles, de la planète à l’anneaux
3. Amen de l’Agonie de Jésus
4. Amen du Désir
5. Amen des Anges, des Saints, du chant des oiseaux
6. Amen du Jugement
7. Amen de la Consommation

Produsert av Ultima
Gratis adgang
———————————————————————————
[17:00] Lillebil, Cinemateket, Filmens Hus

ULTIMA FILM: DANS FOR KAMERA

16:30 England i bevegelse
18:30 IMZ Dance Screen 2000 ­ 1
20:30 IMZ Dance Screen 2000 ­ 2

Produsert av Cinemateket/NFI, Senter for Dansekunst og ULTIMA
———————————————————————————
[19:30] Norges musikkhøgskole, Lindemansalen

Ensemble SON
Baryton Nicholas Isherwood
Gitar Magnus Andersson
Fløyte Michael Petterson
Slagverk Jonny Axelsson

Hans Werner Henze (DE) El Cimarrón (1969-70)

Produsert av Ultima
Bill.: 180/120 BS/kode: OLS0810
———————————————————————————
[19:00] Det Kgl. Ridehus

KEISER JONES

Musikk Sven-David Sandström
Libretto Eugene O’Neill/Lars Telestam

Jones Thor Inge Falch, tenor
Smithers Thomas Svensson, baryton
Kvinnen Siv Hagerupsen, alt

Musikere SISU slagverkensemble:
Tomas Nilsson
Marius Søbye
Bjørn Skansen
Edvin Østvik

Orfeuskören

Dirigent Einar Nilsen

Regi Ola Beskow
Scenografi Ingvild Hovind, Ola Beskow
Lysdesign Joakim Brink
Kostymer Ingvild Hovind

Produsent Ketil Akerø

Produsert av oslo opera net

Bill.: 180/120 BS/kode: ORD0810
———————————————————————————
[21:00] Blå

Møt komponisten SAM HAYDEN i samtale med Morten Eide Pedersen

STEAMBOAT SWITZERLAND
Dominik Blum: Hammond-orgel, klaver, elektronikk
Marino Pliakas: el-bass, elektronikk
Lucas Niggli
Trommer, perkusjon

Programmet består av bandets egne verk og improvisasjoner flettet rundt verket dB [i-vii] av Sam Hayden (GB), skrevet for Steamboat Switzerland

Produsert av Ultima
Bill.: 180/120 BS/kode: OJB0810
———————————————————————————
[22:30] Parkteatret

ET OPERAKAMMER* (2001) – en seriøs kabaret av Olav Anton Thommessen

Sopran Guri Egge
Klaver Trond Lindheim
Akkordeon Frode Haltli
Kontrabass Håkon Thelin

Regi Veselina Manolova
Lys Stian Wærenskjold
Kostymer Antti Bjørn

Produsert av Rikskonsertene og Opera Vest i samarbeid med Ultima
Bill.: 180/120 BS/kode: OPT0810

Publisert:

Del: