Årets Spellemenn er nominert. Det er 20 kategorier, flere artister er nominert i to kategorier.

Spellemannprisen, © Illustrasjonsfoto / Spellemann

Ifølge Larry Bringsjord, formann i Spellemann-komiteen, var det 625 påmeldte, blant disse var det 70 debutanter. Det skal være rekord.

Christel Alsos og Susanne Sundfør er begge nominert i kategoriene kvinnelig artist og årets nykommer. Heroes & Zeroes kan vinne i kategoriene musikkvideo og nykommer, Dimmu Borgir kan vinne i kategoriene metal og musikkvideo.

My Midnight Creeps, bandet til den avdøde gitaristen Robert Burås – som også spilte i Madrugada, kan vinne pris for beste rockalbum med Histamin. Bandet er også nominert i kategorien beste musikkvideo.

Madcon er nominert i klassene hip-hop og årets hit, og kan dermed også vinne to priser på Spellemannutdelingen.

Nominasjonene:

KVINNELIG ARTIST
Ane Brun – Live In Scandinavia (Det Er Mine/V2)
Christel Alsos – Closing The Distance (Sony BMG)
Sissy Wish – Beauties Never Die (Sony BMG)
Susanne Sundfør – Susanne Sundfør (MBN)

MANNLIG ARTIST
Kenneth Ishak – Silver Lightning From A Black Sky (Division Records As)
Magnet – The Simple Life (Sony BMG)
Sivert Høyem & The Volunteers – Exiles (Hektor Grammofon)
William Hut – Nightfall (Universal Music AS)

POPGRUPPE
Blind Archery Club – The Union (Sony BMG)
Superfamily – Warszawa (Propeller Rec.)
The Royalties – The Royalties (Blister Music)
Vidar Johnsen & Peter Nordberg – Ord Og Ögonblick (Sony BMG)

ELEKTRONIKA
Alog – Amateur (Rune Grammofon)
Diskjokke – Staying In (Smalltown Supersound)
Salvatore – Days Of Rage (Racing Junior)

SAMTIDSMUSIKK
Cikada Duo – Nordheim (Lindberg Lyd AS/2L)
Kari Rønnekleiv – Ole-Henrik Moe: Ciaccona/3 Persephone Perceptions (Rune Grammofon)
Vertavo String Quartet – Nils Henrik Asheim: Broken Line (Aurora)
Rolf Borch – Step Inside (Aurora)

ROCK
BigBang – Too Much Yang (Warner Music/Grandsport Records)
Moving Oos – Peace And Love (Kong Tiki Records)
My Midnight Creeps – Histamin (MMC Records)
Raga Rockers – Übermensch (EMI/Pilot/Virgin)
The Lionheart Brothers – Dizzy Kiss (Racing Junior)

BLUES
Bjørn Berge – I’m The Antipop (Blue Mood/Grappa)
Grande – Uppers, Downers, Screamers & Howlers (Fabuloso Records)
Vidar Busk & The Voo Doodz – Jookbox Charade (Blue Mood/Grappa)

COUNTRY
Hellbillies – Spissrotgang (EMI Music Norway)
Hemisfair – Blue Blue Grass Of Home (Wilma Records/Playground Music)
Shit City – God Bless Our Home (Voices of Wonder)
Steinar Albrigtsen – Moment Of Peace (Sony BMG)

METAL
Audrey Horne – Le Fol (Indie Recordings)
Dimmu Borgir – In Sorte Diaboli (Nuclear Blast)
Mayhem – Ordo Ad Chao (Season Of Mist)
Red Harvest – A Greater Darkness (Season Of Mist)

HIP-HOP
El Axel – It Is Wha It Is (Pass It Records)
Madcon – So Dark The Con Of Man (Bonner Amigo)
Tommy Tee – No Studio No Time-The Wait (Tee Productions)

FOLKEMUSIKK/GAMMALDANS
Berit Opheim – Den Blide Sol (NorCD AS)
Ragnhild Furebotten – Endelig Vals (Talik Da)
Sigrid Moldestad – Taus (Heilo)
Trio Mediaeval – Folk Songs (ECM/Grappa)

DANSEORKESTER
Anne Nørdsti – Livli’ På Låven (Tylden & Co)
Ole Ivars – Vi Lever I Håpet (Tylden & Co)
PK & Dansefolket – Bam Bam Bam (Tylden & Co)
Scandinavia – Fly (Morning Light Records)

JAZZ
Fossum-Aarum Quartet – F.A.Q. (Schmell)
Jon Balke – Book Of Velocities (ECM/Grappa)
Petter Wettre – Fountain Of Youth (Household Records)
Sharp Nine – Sudoku (The Real Thing Da/Staffan)
The Core – Office Essentials (Jazzland)

KLASSISK MUSIKK
Bergen Philharmonic Orchestra – Prokofiev: Romeo & Juliet (Bis Records AB)
Ingfrid Breie Nyhus/Åshild Breie Nyhus – Edvard Grieg: Slåtter Opus 72 (Simax Classics)
Nordic Voices – Reges Terrae (Chandos)
Rolf Lislevand – Vivaldi Musica Per Mandolino E Liuto (Naxos)
Truls Mørk – Nocturne (Virgin Classics)

VISER
Henning Kvitnes – Stemmer I Gresset (Bonnier Amigo/Scandicana)
Jan Eggum – Hjerteknuser (Grappa Musikkforlag As)
Lomsk – Amerikabrevet (Grammafon )
Ole Paus – Den Store Norske Sangboka (EMI Music Norway)
Svein Tang Wa – Rødast Hjerta (Tang)

ÅPEN KLASSE
Frode Haltli – Passing Images (ECM/Grappa)
Live Maria Roggen – Circuit Songs (Jazzland)
Pust – Femkant (Pust Records)
Shining – Grindstone (Rune Grammofon)
The Source – The Source Of Christmas – Live (Grappa Musikkforlag AS)

BARNEPLATER
Barnas Superjul – Musikken Fra Julekalenderen (Egmont/Barneselskapet)
Maj Britt Andersen m.fl. – Pulverheksa (Riksteateret)
Rasmus Og Verdens Beste Band – Kyssing E Hæsli… (MBN)
Troll – Troll (Musikkoperatørene)

ÅRETS MUSIKKVIDEO
Dimmu Borgir – The Serpentine Offering (Nuclear Blast)
Heroes & Zeros – A Strange Constellation (Nightliner/Universal)
My Midnight Creeps – Don`t Let’Em Bring You Down (MMC Records)
Turboneger – Do You Do You Dig Destruction (Scandinavian Leather Recordings)
We – Hurdy Gurdy (Nun Music)

ÅRETS NYKOMMER
Christel Alsos – Closing The Distance (Sony BMG)
Heroes & Zeros – Strange Constellations (Nightliner/Universal)
Susanne Sundfør – Susanne Sundfør (MBN)
Tine Thing Helseth – Haydn/Hummel/Albinoni/Neruda (Simax Classics)
Valkyrien Allstars – Valkyrien Allstars (Heilo)

ÅRETS HIT
Kurt Nilsen – “Push Push” (Sony BMG)
Madcon – “Beggin’” (Bonnier Music)
Postgirobygget – “Tidløs” (EMI Music Norway)
Sichelle – “Fuck Deg” (Eccentric Music)
Venke Knutson – “Holiday” (Universal)

Publikum kan stemme i kategoriene musikkvideo og hit.

Årets Spellemenn blir kåret i Oslo Spektrum lørdag 2. februar.

Publisert:

Del: