av:

Publisert:

Del:

Nominasjonene for årets Spellemann er klare. Mira Craig, Marit Larsen,120 Days og Bjørn Eidsvåg er alle nominert til to priser. Mens Elvira Nikolaisen er nominert i tre klasser.

Spellemannprisen - harpe
Spellemannprisen - harpe

Spellemannskomiteen melder om rekordoppslutning om årets pris. Fjorårets rekordnivå for påmelding er overgått, og ved utløp av fristen var 608 bidrag påmeldt (inkl. musikkvideo). Tilsvarende for 2005 var 568 bidrag.

Nominasjonene er nå klare, og er som følger:

KVINNELIG ARTIST
ELVIRA NIKOLAISEN: QUIET EXIT (SONY BMG)
MARIT LARSEN: UNDER THE SURFACE (EMI)
MIRA CRAIG: MIRA MIRA (HOMEMADE)

MANNLIG ARTIST
BJØRN EIDSVÅG: NÅDE (PETROLEUM/SONY BMG)
ODD NORDSTOGA: HEIM TE MOR (UNIVERSAL)
THOMAS DYBDAHL: SCIENCE (UNIVERSAL)

POPGRUPPE
DE LILLOS’85: SUSER VIDERE (UNIVERSAL)
JIM STÄRK: TURN AROUND AND LOOK (SWEET RECORDINGS)
MINOR MAJORITY: REASONS TO HANG AROUND (BIG DIPPER)

ELEKTRONIKA
LINDSTRØM: IT’S A FEEDELITY AFFAIR (SMALLTOWN SUPERSOUND)
SPLAXXTER WATTS: THE SHAKEOUT (CAFE SUPERSTAR)
THE WHITEST BOY ALIVE: DREAMS (SMALLTOWN SUPERSOUND)

SAMTIDSMUSIKK
GREX VOCALIS/KORK: ARNE NORDHEIM: DRAUMKVEDET (SIMAX CLASSICS)
NORSKE KAMMERORKESTER/DIR. TERJE TØNNESEN: CORELLI MACHINE (AURORA/GRAPPA)
ROLF-ERIK NYSTRØM: CONCEPTS OF SORROWS & DANGERS (AURORA/GRAPPA)

ROCK
120 DAYS: 120 DAYS (SMALLTOWN SUPERSOUND)
BONK: BONK AGAINST NOTHING (RACING JUNIOR)
MADRUGADA: LIVE AT TRALFAMADORE (EMI)
THE LOW FREQUENCY IN STEREO: THE LAST TEMPTATION OF… (REC 90)
THE SCHOOL: ESPIONAGE (KONG TIKI)

BLUES
KID ANDERSEN: GREASELAND (BLUE MOOD/GRAPPA)
RITA ENGEDALEN: HEAVEN AINT READY FOR ME YET (BLUESTOWN)
WOODLEG ODD: FOOT FETISH (WOODLEG MUSIC)

COUNTRY
CLAUDIA SCOTT: JOHN CLARE’S DREAM (LOVELY MONSTER)
ILA AUTO: IF YOU KEEP PICKIN’ IT MIGHT NEVER HEAL (AUTO RECORDS)
ROY LØNHØIDEN: SANGER FRA SKOGEN (NORSKAMERIKANER)

METAL
BENEA REACH: MONUMENT BINEOTHAN (TABU)
ENSLAVED: RUUN (TABU)
GORGOROTH: AD MAJOREM SATHANAS GLORIAM (REGAIN)
KEEP OF KALESSIN: ARMADA (TABU)

HIP-HOP
DARKSIDE OF THE FORCE: EL DIA DE LOS PUERCOS (C+C)
KARPE DIEM: RETT FRA HJERTET (BONNIER AMIGO)
TUNGTVANN: SISTE SKANSE (C+C)

FOLKEMUSIKK/GAMMALDANS
KVARTS: STEINSPRANG (KVARTS)
MAJORSTUEN: JULEDRØM (LÆRDAL MUSIKKPRODUKSJON)
TINDRA: LUKKELEG VAKING (TA:LIK)

DANSEORKESTER
OLE IVARS: OLE IVARS SÅ KLART! (TYLDEN & CO)
PK & DANSEFOLKET: HENG DEG PÅ (TYLDEN & CO)
SCANDINAVIA: ALLE MANN TIL PUMPENE (TYLDEN & CO)

JAZZ
ATOMIC: HAPPY NEW EARS! (JAZZLAND)
HELGE SUNDE/NORSKE STORE ORKESTER: DENADA (ACT)
HÅKON KORNSTAD/HÅVARD WIIK: THE BAD AND THE BEAUTIFUL (MOSEROBIE)
KEN VANDERMARK/PAAL NILSSEN-LOVE: SEVEN (SMALLTOWN SUPERJAZZZ)
THE THING: ACTION JAZZ (SMALLTOWN SUPERJAZZZ)

KLASSISK MUSIKK
LEIF OVE ANDSNES: HORIZONS (EMI)
MARIANNE THORSEN/TRONDHEIMSOLISTENE: MOZART: VIOLIN CONCERTOS (LINDBERG LYD)
OSLO CAMERATA: GRIEG: HOLBERG SUITE (NAXOS)
SVEINUNG BJELLAND: SCARLATTI & MENDELSSOHN: SONATAS (SIMAX CLASSICS)

VISER
HELENE BØKSLE: ELVERHØY (UNIVERSAL)
LARS BREMNES: HJERTEKAPTEIN (KIRKELIG KULTURVERKSTED)
OLA BREMNES: GUDENE VET (SPELL MUSIKK)
VAMP/KORK: I FULL SYMFONI (MAJORSTUDIO)

ÅPEN KLASSE
HANNE HUKKELBERG: RYKESTRASSE 68 (PROPELLER)
KRISTIN ASBJØRNSEN: WAYFARING STRANGER – A SPIRITUAL SONGBOOK (UNIVERSAL)
MARI BOINE: IDJAGIEDAS – IN THE HAND OF THE NIGHT (UNIVERSAL)
TERJE ISUNGSET: IGLOO (ALL ICE RECORDS/GRAPPA)
WIBUTEE: SWEET MENTAL (SONNE DISK)

BARNEPLATER
DIVERSE ARTISTER: JUL I SVINGEN (UNIVERSAL)
MAJ BRITT ANDERSEN: ONGER ER RARE (MAJORSTUDIO)
VESLEMØY SOLBERG & FELIX JOHANSEN: EVENTYRET OM HANNA (NORDICAE)

ÅRETS NYKOMMER
120 DAYS: 120 DAYS (SMALLTOWN SUPERSOUND)
ELVIRA NIKOLAISEN: THE QUIET EXIT (SONY BMG)
MARTE WULFF: JACKET (IT’S DEFINITLY RECORDS)
MIRA CRAIG: MIRA MIRA (HOMEMADE RECORDS)
ROCKETTOTHESKY: TO SING YOU APPLE TREES (TRUST ME RECORDS)

MUSIKKVIDEO
BJØRN EIDSVÅG M/ELVIRA NIKOLAISEN: FLODEN (SONY BMG)
CHRISTEL ALSOS: COME ON (SONY BMG)
GRAND ISLAND: US ANNEXED (RACING JUNIOR)
MARIT LARSEN: DON’T SAVE ME (EMI)
THE WHITE BIRCH: SEER BELIEVER (RACING JUNIOR)

Nominerte til Årets Hit blir offentliggjort tirsdag 9. januar.

Spellemann 2006 går av stabelen i Thalia Teater, Chateau Neuf, lørdag 27. januar 2007. Det er 35. gang prisen blir delt ut, og showet vil også i år blir sendt direkte på TV2.

Programledere for kvelden er Thomas Numme og Harald Rønneberg.