Det er litt av en demonstrasjon av kreativitet, spennvidde og musikalsk mangfold som demonstreres når Musikkfest Oslo avholdes på lørdag. Musikkfest Oslo preger igjen hovedstaden med 12 timer gratis musikk for alle, der kjente og mindre kjente artister spiller helt vederlagsfritt – som sin sommergave til hovedstaden og dens innbyggere. Se det komplette programmet her i Ballade.

Musikkens Dag 2003. Fra Akersgata.

Av Arvid Skancke-Knutsen

Hele 300 artister inntar de mer enn tyve scenene, som er spredt over hele Oslo sentrum og på Grünerløkka.

— Som alltid byr vi på et bredt spekter av musikksjangre fra folkemusikk, viser og jazz til hip hop, korps, rock og world music. I vårt 14. år har vi alliert oss med Hundreårsmarkeringen og er en del av deres hundreårsfestival, forteller pressetalsmann Behnam Farazollahi.

— Nytt av året er en intim bakgårdsscene ved Teddys Softbar i Brugata. Kristparken mellom Deichmanske og Møllergata fylles med hip hop, den mer tradisjonelle jazzen får sin egen scene utenfor Original Nilsen i Rosenkrantzgate, og korscena på St. Hans haugen gjennoppstår. Det vil også være anledning til å sette seg ned og slappe av med gode DJs i byggverket frosken på Tullinløkka. i tillegg videreføres alle scenene fra fjor med unntak av Vaterlandsparken, sier Farazollahi.

Også Gotham Nights og Oslo Synthfestival er ferske aktører i Musikkfest-sammenhengen, og vil presenterer band som The Machines og Magicka. Både scenene i regi av Teddy’s, Last Train, Øyafestivalen og Mono byr på mye av det beste innen norsk rock og pop om dagen, mens tilhengere av mer eksperimentelle toner kan nyte opptredener av bl.a. Hild Sofie Tafjord, Årabråt og Quarter Past på Blå. Blitz stiller med en egen kvinnescene i Pilestredet, mens det ellers blir både kor, folkemusikk, hardrock og verdensmusikk.

Brugata – Rock/Pop (bakgården ved Teddys) – V/Teddy’s
13.00 Baunen
14.00 Elsewhere
15.00 Oddpop
16.00 Girl from Saskatoon
17.00 Shaun Bartlett
18.00 Marte Wulff

Hausmania Palats – Blanda Drops
15.00 Danseforestilling i Grusomhetens teater ..to punkter så kom den røde hunden inn. Trine Nyhus Lørum, Katrine Heggedal
16.00 Samtidsmusikk, preparert piano – Elsa olsen
16.15 Joik-Irene
16.30 Kveing-Jon Anders Halvorsen og Camilla Granlien
17.00 Bokkhorn og fløyte -Jørn Simenstad
17.30 Fiolin -Anne Hytta
17.45 Beat box -skyzzah
18.00 Seraphin tango ensemble
19.30 Stormesterlyn alias ubåt m/venner
21.00 Jamsatsammen -Berann Kurb og Geir Inge Storli

Nasjonaltheateret, Musikkpavillionen – Korps/Brassband v/Oslofjord Brass
11.30 Oslofjord Brass
12.15 Voksen Skoles Musikkorps marsjerer fra Fridtjof Nansens Plass
12.30 Voksen Skoles Musikkorps musikkpavillionen.
13.15 Drammen Promenade orkester marsjerer fra Fridtjof Nansens Plass
13.30 Drammen Promenade orkester musikkpavillionen.
14.30 OfB konsert på musikkpavillionen

Olaf Ryes Plass – Akustisk/Viser V/Oslo Musikkråd og One From The Heart
12.30 Johns Epic
12.55 Daffi
13.15 O_eon
13.35 Lawrence med venner
14.00 Benjamin’s Father
14.20 Tuva Sofie Andersen
14.40 Comfort Lane
15.00 Roar Vangen
15.20 I:d
16.00 Medicano
16.20 Nathanial’s Tube
16.40 Baunen
17.00 Stamp
17.20 Steinar Bjørnhaug Johansen
17.50 Sindre Mehl
18.10 UKM-session
Statens funkfond
Amina Sewali (vokal)
Felix Peikli (klarinett)
Martin Ulvin (djembe)
18.50 Hanne Paris Sørvaag
19.10 Margfolket
19.30 Criz

St.Hanshaugen – Korscene Norges Korforbund Oslo-Akershus
13.30 Bøler Vokalensemble – Dirigent Vigdis Oftung
13.45 Bryn Mannskor – Dirigent Ragnhild Hoen
14.00 Økern Damekor – Dirigent Anne Marie Moen
14.15 Nordstrandkoret – Dirigent Nadja A.Popp
14.30 Nordberg Ungdomskor – Dirigent Sindre Beitohaugen
14.45 Sangkoret Vox – Dirigent Marianne Oulie Wiik
15.15 Kor Uten Navn – Dirigent Anne-Britt Henriksen
15.30 Heggedal Blandakor – Dirigent Nadja A.Popp
15.45 Oslo Postkor – Dirigent Lars Isdahl
16.00 Ungdomskoret X – Ann-Renate Synnes-Aass
16.15 Torshovkoret – Dirigent Lars Isdahl
16.30 Gamle Oslo Kro- og kirkekor – Dirigent Renate Egeberg

Frognerparken Ved Vigerlandsbroa – Barnekor V/Skøyen og Smestad skolekor
15.00 Barnekonsert, sanger fra vårens repertoar.

Akersgata – Roots og Rock V/Muddy Waters og Red Planet
12.00 Tuva & The Far Out Orchestra
12.40 Backyard Drifters
13.20 Frank Bjørdalen
14.00 Mitch Kashmar
14.40 Benedicte Brænden
15.20 Street Legal
16.00 Teddy Trigger & The Gatlin ´guns
16.40 Blackbirds
17.20 Terje Nordhagen Band
18.00 The Men They Couldn ´t Shave
18.40 Lucky Lundqvist & The Rhythm Bandits
19.20 Norsk Pitbull Sanatorium
20.00 Post Scriptum
20.40 Duckwalk Chuck
21.20 Grand Island
22.00 Smalltown Ramblers
22.55 Pause- Dj Razorback

Birkelunden – Rock/Pop/Div V/Stovner Rockfabrikk
12.30 Ensenada
13.00 Silje Hrafa
13.30 Dr.Feedback
14.00 Shaun Bartlett
14.30 Gjerstad Funk og Fiskarlag
15.00 Hope I die Virgin
15.30 LU:D
16.00 Nitro Minus
16.30 Goldcrush
17.00 Cherry Corvette
17.30 Bercedes Menz

Brenneriveien – Jazz/Alternativt/Div V/Blå
12.00 Gutvik og Holm
13.00 Ornand Altenburg
14.00 Quarterpast
15.00 Årabrot
16.00 Hild Sofie Tafjord
17.00 Ola Høyer kontrabass, Svein Magnus saxofon, Audun Hjort trommer
18.00 Mental Timeout
19.00 Dinosau

Dronningens Gate – Rock V/Elm Street Rock Cafe og All In Black Zine
13.50 The Curves
14.30 Haman Street
15.10 Jack the Ripoff
15.50 Death is Not Glamorous
16.30 Soulcraft
17.10 Dear John Letter
17.50 Stargun
18.30 The Bunny Complex
19.10 Kambodsja
19.50 Domi
20.30 Feilfødt

Grønlandsparken (Fengselsparken) – Afrikansk V/Amun
12.00 Dj.J.J
13.00 Merhaba Band
13.30 Afromix Band
14.00 Shell Mk Bengee
14.30 Roots Band
15.00 Cosa D’ Ferra
15.30 Mau Mau Dubspirience
16.00 Lpj-“la Petite Jessica”
16.30 Sampeace Brown
17.00 Congoman & Zakala Musica
17.30 Zikalo
18.00 Maghreb Funk Band
18.30 Tasili
19.00 Ahi Nama Salsa Band
19.30 Dancers With Attitude
19.30 Kunta Kinte

Rosenkrantzgate (Utenfor Original Nilsen) – Jazz V/Original Nilsen
11.30 Sandvika Storband
12.30 Sticks and Stones
13.15 Ole Jørn Myklebust – Anders Aarum – Jens Fossum
14.15 Felix Peikli & friends
15.00 Majken Christiansen kvartett
16.45 Talking Groove
17.30 Lobster
18.30 JAMSESSION med Original Nilsens faste jamhusband Trio.Vier

Kontraskjæret – Djs/Elektronika V/Skansen Music
12.00 Sebastian
12.30 Django Novo Project
13.00 Pontus
13.25 Råtasseriet
13.55 Hansafraøstogvest
14.30 Melophonia
15.00 Mike Magler
15.30 DJ Fun:Key
15.55 Olanskii
16.25 Abstract + G-ha
17.15 Anonyme Melankolikere
17.55 Bugge Wesseltoft
18.40 Nils Noa + Matthew Dekay
19.10 Ost&Kjex vs Trulz&Robin
19.45 Mudman
20.20 PleNiTyD
20.45 Mada + Instance
21.15 Nordic DJ feat.Lars Holte, Andy & Carl E
21.45 Harold Lloyd

Middelalderparken – Punk/Ska/Metal V/Fri Musikkens Venner Nå!
13.00 Neperud
13.35 Mole
14.10 Addicted to Habits
14.45 Plaster
15.20 VOM
15.55 Cheap Ass Buddha
16.30 Electric Ladyland
17.05 Fence
17.40 Sumo
18.15 Bratpack
18.50 NPB
19.30 Upstrokes
20.10 Desperado
20.50 Oslo Inn
21.30 Rock Metal Soldiers
22.10 Infidels Forever

Pilestredet Utenfor Blitz – Kvinnescene V/Akks,Radiorakel og Missbehave
12.00 Aurora Plastic Monster
12.40 Split Image
13.20 Draumir
13.55 Rigmor
14.35 Christine Dancke
15.15 Charlotte & the co-stars
15.55 Silje Hrafa
16.35 Seven
17.15 Zeenon
17.55 Racecar
18.35 Girl From Saskatoon
19.15 x.lover
19.55 Einmal Kommt Die Liebe

Rådhusplassen – Rock V/Last Train og Øyafestivalen
13.00 Goldcrush
13.35 Lukas kasha
14.10 Blind Archery Club
14.45 Napoo
15.20 Monomen
15.55 Ost & Kjeks
16.30 Superfamily
17.15 Brut Bugaloo
18.00 Washington
18.45 Suprise
19.30 Don Juan Dracula
20.15 Wibutee
21.00 Rumble in Rhodos
21.45 Audrey Horne
22.30 The Margarets
NB: Fotballkamp på storskjerm utgår

Universitetsgata – Elektronika/Goth V/Oslo Synthfestival og Gotham Nights
12.00 Stu
12.20 DJ Myotis
12.35 WintherStormer
12.55 DJ Neu
13.10 Flux Rotator
13.30 DJ Epos
13.45 Stereoskill
14.05 DJ Myotis
14.20 Asleep
14.40 DJ Neu
14.55 Danish Laptop Foundation
15.15 DJ KrazyCat
15.30 Schæfer
15.50 DJ KrazyCat
16.05 Agregat
16.25 DJ Elektronika
16.40 View
17.00 DJ Elektronika
17.15 KongSverre
17.35 DJ DarkShark
17.50 Sunjammer
18.10 DJ DarkShark
18.25 Cue to Recall
18.45 DJ Epos
19.00 In_zekT
19.20 DJ Chris Lynch & DJ Deadswan
19.35 Red7
19.55 DJ Chris Lynch & DJ Deadswan
20.10 The Machines
20.40 DJ Chris Lynch & DJ Deadswan
21.05 Magicka
21.35 DJ Baetylos
21.50 Konfront
22.20 DJ Baetylos
22.35 Oslo Synth Band

Arbeidersamfunnets Plass – Verdensmusikk V/Du Store Verden!
12.00 Inkululeko Cultural Group
12.30 Art Of Living
13.00 Mirele
13.30 Sylvarnes/Vangen
14.00 Annikensk
14.30 Juli-Tamuni
14.45 Maramitsa
15.00 The Lost Soul Of Oslo
15.30 Roastfish & Cornbread
16.00 Fanteflokken
16.30 -bloom-
17.00 Dogmoderne
17.30 Kohinoor
18.00 Rolf Aakervik Band
18.30 Kingstone
19.00 Bobby Hoax
19.30 Nn2p (No Need To Panic)
20.00 Funky Fusion

Kristparken – Hip Hop/Div. v/Barongsai
11.00 Family Reggadisco, M/S Innvik
12.00 Eventyrstund for de minste med Dominic Ruben på soundeffects
13.00 Appendix
13.20 Røde Sauer
13.40 Baki Bussen
14.00 Svarte Petter
14.20 Skranglebein
14.40 50/50 Bunch
15.00 Rosin i Pølsa Crew
15.30 Grounation Movment
16.00 Cam ‘N A-Lee
16.30 Warlocks
17.00 Ark Manifest
17.30 Onkel P & Jaa9
18.00 Cast / Lille Philip
18.30 Noora
19.00 Pitlane
19.30 Magnus Moriariti
20.00 Pure Manure

Pløens Gate – Rock/Pop v/Cafe Mono og Internasjonalen
13.30 Twinklehead
14.10 Je suis animal
14.45 Planet 9
15.20 Apple Falls
15.55 Suan
16.30 Ornand Altenburg
17.05 This is Music inc
17.40 Loch Ness Mouse
18.15 Teeny Grownups
18.50 Grand Island
19.25 Madison
20.00 Howl

Egertorget – Folkemusikk v/Laget for Folkemusikk
Produsent Guri H Muller. Programledere Dagne Groven Myhren og Odd Sylvarnes Lund
12.00 Oslo Caledonian Pipe Band
12.15 Oslo Scottish Country Dance Group
13.00 Huldraleiken Hardingfelelag
13.30 Skjetten Leikarring
14.00 Taranis,Oslo Irske oppvisningsgruppe
14.10 Danseringen i Telelaget, og i Numedalslaget
14.20 Grete Brunvoll,Viktor Trutt, Sara Marie og Sigmund H Trutt
14.40 Senteret For Internasjonal Folkedans
15.15 Åsne Sunniva Søreide med musikere
15.30 Peña Flamenca Noruega, Oslo Flamencoklubb
15.45 Richardo & Gjevrini
16.15 Maramitsa,Makedonsk og Rumensk folkedans
16.30 Pia-V, Anne Sofie og Snorre, Norsk og Irsk Folkedans
16.45 Night Mares, streetdans
17.00 The Belfast Lads
17.15 Oslo Square Dance Club
17.30 Sylvarnes / Vangen

Rosenkrantzgate (utenfor Stravinsky) – Hip hop/R’n’B v/Morra Di og Stravinsky
12.00 DJ Soulshock
13.00 Først in fanteri
13.15 Balito
13.30 Subway Safari
14.00 No shirr crew
14.15 Cam ´N A-Lee
14.30 Baki bussen
14.45 Pass It
15.15 DJ Mad Stiansen
15.35 Idolgutta B.W.Y
15.50 Idoljentene Cindy Hovde & Andrea Brændvik
16.20 Odd
16.50 Fountainheads
17.20 The Love Thugs
18.00 The Foes
18.30 Ark manifest
19.30 Kohinoor
19.45 Mira Craig
20.00 Warlocks
20.20 Miwa
20.40 Reaktor
20.50 Snuten
21.30 Finger ´n
I pausene: Captain Coconut Oi

Grensen (bakgården ved garage) – Rock DJs v/Garage
14.00 DJ Johan
15.30 DJ Porky
17.00 DJ Lene
19.00 DJ Mariann Rosa

Tullinløkka Ute i Frosken
Etter en hel dag med ståing og gåing kan enhver bli litt mo i knærne. I Frosken på Tullinløkka ligger Ute, en uteservering med 200 sitteplasser og bar. Kjøkkenet har sogar laget en egen Musikkens Dag-meny. Ando Woltmann (King Midas) og Gaute Drevdal (TomTomKlubb osv.) gjør et sommerlig tverrsnitt i platesamlingene sine.

Kirkegata– Rock/Country V/Route 66
Rock and country dj hele dagen danseoppvisninger (boogie woogie, rock and roll etc)

13.00 Roy Martin live

Enda mer informasjon finner du på www.musikkfest.no.

Publisert:

Del: