AVGARDE har lansert vårens program, med konserter på USF Verftet, Landmark og i Domkirken i Bergen. Programmet finner du her.

Avgarde (plakat, 2007)

I sin fjerde sesong lover AVGARDE flere utøvere utenbys fra, og skilter med sitt første bestillingsverk. 5. april urframfører Griegakademiet Sinfonietta ”Fråver” av Jostein Stalheim. I år er det dessuten inngått samarbeid med Hauge-Tveitt jubileet, og det blir satt fokus på begge kunstnerne ­ med originale komposisjoner og nye musikalske responser til disse.

AVGARDE sitt fremste mål er å knytte sammen de ulike miljøene rundt ny musikk. Dette gjøres ved å skape en åpen plattform for samarbeid og utprøving på tvers av generasjoner og sjangrer. AVGARDE representerer et unikt miljø for formidling og opplevelse av ny musikk, med både nyutdannete og etablerte komponister, musikere og utøvere.

Programmet er som følger:

Lørdag 2. februar//Kontraster
USF Verftet, Sardinen, kl. 19.00

19.00 Åpning
19.10 Geirr Tveitt: Sanger til dikt av Olav H. Hauge, op. 243, Revebjøllor, Fela, Snø, Issoleie
Annabel Guaita, piano, Ragnhild Eide Akslen, sopran
Thorkell Sigurbjörnsson: Kyrrdardansar,
Arnt Håkon Ånesen: In progress,
Nino Rota trio for klarinett, cello og piano, med film til
Ensemble Arteriol: Mats Iversen Vangen, klarinett, Tove Törngren, cello, Marita Vårdal Igelkjøn, piano

20.20 Geirr Tveitt: Sanger til dikt av Olav H. Hauge, op. 243, Fortrolla skog, Svartekrossar, Langeleiken, Seljefløyta
Annabel Guaita, piano, Ragnhild Eide Akslen, sopran
Olivier Messiaen: Harawi (utdrag)
Bettina Smith, mezzosopran, Einar Røttingen, piano
Morten Eide Pedersen: Tagesbücher
tba

21.30 Doppler Ensemble
Ole Fredrik Nordbye, piano, Thomas Dahl, gitarer, Bergmund Skaslien, bratsj, Øyvind Skarbø, perkusjon
Øyvind presenterer Øyvind
Øyvind Skarbø, perkusjon, Øyvind Ådland, opplesning

Lørdag 8. mars//Kvinner, Vestlandet og sånt
USF Verftet, Sardinen, kl. 19.00

19.00 Lene Grenager: Systema Naturae,
Helle Solberg: Pianotrio,
Karin Rehnqvist: Beginning
Trio Alpaca: Sigrid Elisabeth Stang, fiolin, Marianne Baudouin Lie, cello, Else Bø, piano

20.00 Rebecka Ahvenniemi: Hiljainen sade
Elise Gillebo, sopran, tba, piano
Webjørn Sæther: Nåde (urfremføring)
Craig Farr, perkusjon, Christian Holter, horn Webjørn Sæther: Bone Sindre Dalhaug, Rune Hannisdal og Tore Bryne Berg, trombone
Jan Erik Mikalsen: More Play Fun
Craig Farr, marimba

Edvard Hagerup Bull: Profils
Griegakademiet Sinfonietta

21.15 Piero Umiliani,
Thierry de Mey,
Arnt Håkon Ånesen,
Erin Gee,
Meredith Monk Ensemble
Fanfaronner: Charlotte Lund Sager, sopran, Ingvild Storhaug, mezzosopran, Marita Vårdal Igelkjøn, piano

Morten Eide Pedersen: Tagesbücher tba

Lørdag 5. april//Typisk AVGARDE II
USF Verftet, Sardinen, kl. 19.00

19.00 Jostein Stalheim: Fråver bestillingsverk, urfremføring
Griegakademiet Sinfonietta
Morten Eide Pedersen: Storyboard II
tba

20.00 Jostein Stalheim: The past days urfremføring,
Knut Vaage: Jug Band Rag
Fredrik Högberg: Déjà vu
BIT20 Jugband: Håkon Nilsen, klarinett, John-Arild Suther, trombone, Peter Kates, slagverk, Jarle Rotevatn, piano, Janne Johansson, kontrabass

21.00 Eilert Tøsse: Stretto
Øyvind Aase, piano
Morten Eide Pedersen: Tagesbücher
tba
Kenneth Sivertsen: Døtrene
Koret Gneis med dirigent Tore Kloster, Ricardo Odriozola, fiolin, Harald Kvasnes, gitar
Kenneth Sivertsen: Whistling Wind
Koret Gneis med dirigent Tore Kloster, Sjur Bringeland, blokkfløyte, Marita Rabben, piano, Ricardo Odriozola, synth.

22.00 Berge Osnes: Augmentation for fiolin og fløyte, Anton Webern: Seks
bagateller for strykekvartett, Edgard Varése: Density 21,5, John Cage:
String quartet in 4 parts
Bergen Music Pool: Carl Anders Sponberg og Stefan Bivand, fioliner, Linda Bønes, bratsj, Werner Bryn, cello, Bjørnar Habbestad, fløyte

Torsdag 24. april//AVGARDE på Landmark
Landmark, kl. 20.00

kl. 20.00 Impro
Lars Myrvoll, elektronikk
SISU spiller Rolf Wallin
SISU: Tomas Nilsson, Bjørn Skansen og Marius Søbye, perkusjon.

kl. 22.00 Impro
Fat Battery med gjest: Victoria Johnson, elektrisk fiolin, Alwynne Pritchard, stemme, Knut Vaage, tangenter, gjest, tba

Arrangeres i samarbeid med Landmark, Ny Musikk og Rikskonsertene

Fredag 2. mai//AVGARDE i Domkirken
Domkirken, kl. 19.00

19.00 Ruth Bakke: Bruddet
Ivar Kolve, slagverk, Ruth Bakke, orgel og foto
Geirr Tveitt / Ruth Bakke: Hundrad Folketonar frå Hardanger
Erlend Aagaard-Nilsen, trompet, tba, trombone, Ruth Bakke, orgel

Urfremføringer av Griegakademiets komponiststudenter
Nils Henrik Asheim, orgel, Rastko Popovic, el-bratsj
Orgelimpro
Nils Henrik Asheim

DrOx
Tanja Orning, cello, Natasha Barrett, elektronikk

Mer informasjon på avgarde.no

Publisert:

Del: