MIC / Ballade artikkel
Utskrift fra mic.no / ballade.no



Moms på museum, fritak for festivaler

Publisert: 10/13/2009 av Ida Habbestad

http://www.ballade.no/nmi.nsf/doc/art2009101313420298369878

Festivaler og enkeltkonserter unntas kulturmoms, som blir innført blant annet for museer og andre opplevelsessentre. Norsk Rockforbund er blant dem som er glade for dette.

Line Endresen/Foto: Norsk Rockforbund (370x493)

Av Ida Habbestad

I desember 2006 ble det oppnevnt et utvalg for å vurdere merverdiavgiftsregelverket på kultur- og idrettsområdet samt frivillig sektor.

I 2008 la utvalget frem en utredning, hvor de anbefalte at det skulle innføres 8 prosent moms på konsertbilletter samt billetter til idrettsarrangementer, museer, opplevelsessentre med mer.

Utvalgets begrunnelse for innstillingen (som kan leses her), var å legge til rette for et mer oversiktig og helhetlig regelverk som gir mindre byråkrati og lavere administrative kostnader for kultur- og idrettsområdet. Forslaget innebar at organisasjonene skulle betale 8 % i utgående moms, men få fradrag for 25 % på inngående moms

På enkelte deler av kulturfeltet - som i museumssektoren, har man ønsket seg en innføring av kulturmoms, nettopp for å slippe å bruke ressurser på momsplanlegging av momspålagte deler av virksomheten som cafédrift og lignende.

En rekke organisasjoner i musikklivet protesterte imidlertid på forslaget av frykt for høyere konsertavgifter og lavere besøk. I juni dette året kom beskjeden fra finansminister Kristin Halvorsen og kulturminister Trond Giske om at festivaler, konsertarrangører og fri scenekunst ikke vil bli omfattet av kulturmomsen.

Under fremleggingen av statsbudsjettet i dag, er den endelige løsningen presentert: Musikkfestivaler, konserter, stand-up og fri scenekunst ikke er blant dem som omfattes av merverdiavgiftsplikten (les mer om dette under satsingsområder på statsbudsjettet).

- Vi puster lettet ut og kan nå endelig feire at det ikke legges moms på konsertbilletter, sier daglig leder i Norsk Rockforbund, Line Endresen, i en pressemelding.

Endresen uttaler at Rockforbundet for øvrig er fornøyde med regjeringens satsing på Kulturløftet 2, men at de er skuffet over at arrangørstøtten, som har vært blant organisasjonens viktigste kampsaker og som ble opprettet i fjor, ikke har fått større økning enn 2 millioner kroner.

- Med en økning til kulturfeltet med hele 812 millioner blir det rett og slett for dumt å klage. Likevel er vi jo skuffet over at arrangørstøtten ikke fikk sitt nødvendige løft i år. Men, en økning på 2 millioner er en god begynnelse, så kommer kanskje de resterende 18 millionene neste år, spør Endresen.

Norsk Rockforbund skriver i sin pressemelding at de mener at behovet for støtte til arrangørene er stort og at de har som uttalt mål at arrangørstøtten må opp på 30 millioner.

"Økningen som kommer i år er positiv og vi håper dette er tegn på en videre opptrappingsplan de neste årene", skriver Norsk Rockforbund.
 

Relaterte bedrifter:

Norsk Rockforbund (Konsertorganisasjoner; Kurs)

Relaterte personer:

Line Endresen, Daglig leder

Relaterte artikler:

09.09.2009 Tabloid eller fakta?

16.07.2009 Festivalsjef med værnevroser står av

26.06.2009 Kulturmoms: - In Trond we trust

05.06.2009 Norsk Rockforbund: Line Endresen ny leder

23.03.2009 Rytmisk støtte høster applaus

17.03.2009 Nytt moms-opprør

13.02.2009 Norsk Rockforbund: Anerkjent, men krever penger på bordet

19.08.2008 Kultur - for folk flest?

13.10.2009 - Stort etterslep for rytmisk musikk

13.10.2009 Ikkje det løftet ein har bede om

13.10.2009 Musikken i statsbudsjettet

19.10.2009 I samme båt

13.10.2009 Budsjettvinnar i Nord-Norge

MIC Norsk musikkinformasjon
Postboks 2674 Solli
0203 Oslo
Tel: 2327 6300
Fax: 2327 6301
info@mic.no