

Av Halfdan Bleken, journalist og programleder i NRK P2s musikkavdeling
Jeg har hverken uttalt meg om eller kritisert detaljer ved Musikkhøyskolens studietilbud i mitt innlegg, som rektor ved Norges musikkhøyskole, Harald Jørgensen, henviser til 11/1.
Hvis noen har gjort det i det siste, må det være en av skolens egne doktorander, og vedkommende har til og med gjort det i det vide og brede i ukevis offentlig - uten å møte mye annet enn taushet fra de som rammes av kritikken.
Det jeg har gjort i mitt innlegg, er å påpeke at det ikke er riktig at improvisasjon ikke har en naturlig plass i det klassiske repertoaret, slik den omtalte doktoranden hevder. I tillegg har jeg utledet av dette at det kanskje er visse mangler ved et undervisningssystem som bringer frem et doktorgradsarbeide som ser ut til å være fundert på en slik misforståelse.
Jeg kan ikke se at denne konklusjonen svekkes uansett hvor mange timeplaner og kursopplegg NMHs rektor kan smelle i bordet sammen med sine karakteristikker av undertegnedes "påstander".
Et sidepoeng kunne forøvrig kanskje være at jeg godt vet veien til Norges Musikkhøyskole. Bla. fordi jeg selv har studert der i 4 år, og dessuten fordi jeg har forelest både der og ved andre høyere læresteder i Norge om nettopp improvisasjon i klassisk musikk.
|
Relaterte bedrifter: |
|||
Norges musikkhøgskole (Musikkutdanning\Høyere utdanningsinstitusjoner) | |||
|
Relaterte personer: |
|||
Halfdan Bleken, Journalist, Skribent | |||
Harald Jørgensen, Rektor, Professor | |||
|
Relaterte artikler: |
|||
10.01.2005 - Naturlig med improvisasjonsundervisning i klassisk musikk | |||
10.05.2005 Knut Guettler: - Om nødvendigheten av improvisasjon | |||
29.04.2005 Knut Guettler: - Klassisk-regime styrer Musikkhøgskolen | |||
13.04.2005 Vinner av ConocoPhillips musikkstipend 2005: Stefán Jón Bernhardsson | |||
21.01.2005 Vinterlydfestivalen: Begivenheter i 1920-tallets kunstmusikk | |||
MIC Norsk musikkinformasjon
Postboks 2674 Solli
0203 Oslo
Tel: 2327 6300
Fax: 2327 6301
info@mic.no