Ordføreren støtter bluesen
Notodden Bluesfestival får ordfører Lise Wiiks støtte i forsøkene på å temme konkurrerende arrangører og sjenkesteder. - Alle må samarbeide med festivalen, sier Wiik til Ballade. Kommunen er forberedt på å stille klare betingelser for utvidede sjenkebevillinger foran neste års festival.
23.08.2010
Etter at festival-ledelsen gikk hardt ut mot konkurrerende arrangører i forrige uka (TA, NRK) trår ordfører Lise Wiik (Ap) støttende til og sier til Ballade at "vi kan knytte betingelser til utvidet sjenkebevilling" under festivalen.
Det ville i så fall være akkurat det ledelsen i Notodden Bluesfestival ber om i oppslaget i TA fredag, der kunstnerisk leder Jostein Forsberg hevdet at "Vi er omringet. De som skal på festival må trenge gjennom en jernring av skjenking."
I dag sier Forsberg til Ballade at oppstyret i forrige uke luktet litt vel mye av øl.
- Vi serverer føst og fremst musikk. Øllet er først og fremst de konkurrerende etblissementenes fokus, sier han.
I følge Forsberg er billettinntektene tre ganger så store som ølsalget i festivalens regnskaper.
Festivalens konkurrenter i Notoddens uteliv benytter seg ikke bare av sjenkingen som våpen. Torsdag 5. august, samme dag som bluesfestivalen arrangerte åpningskonsert, spilte Stage Dolls på utestedet Tapperiet. Samme dag spilte AC/DC-coverbandet Dirty Deeds på Arno Musikkbar.
I følge Forsberg var det ingen tilfeldighet at disse konsertene fant sted samtidig med bluesfestivalen.
Festivalledelsen truer med at festivalen dør hvis det ikke skjer noe, og Forsberg bedyrer at dette ikke bare er et skremmeskudd.
Utspillet i forrige uke førte umiddelbart til møter med ordfører og rådmann. I følge ordfører Wiik kommer saken opp i formannsskap og kommunestyre i løpet av september.
- Men hva kan kommunen gjøre?
- Vårt primære signal er at alle må gå i samarbeid med bluesfestivalen. Kommunen kan dessuten knytte betingelser til utvidede sjenkebevillinger under festivalen. Alle må forstå det arbeidet festivalen gjør for byen, sier hun, og har dermed gitt nytt håp om at 2010-utgaven av knutepunkt-festivalen på Notodden ikke ble den siste.
Kommentarer:
Kom gjerne med informasjon, argumenter og synspunkter. Du kan enten kommentere via din Facebook-profil, eller, om du ikke har det, via vårt lokale kommentarsystem. Vi krever uansett at du underskriver med fullt navn. Alle kommentarer må godkjennes av redaksjonen før de offentliggjøres (mer om
Ballades kommentarsystem). På forhånd takk!
Lokale kommentarer:
Legg til ny lokal kommentar
2 lokale kommentarer til denne artikkelen
DIRTY DEEDS INDEED
Skrevet 30.08.2010 15:27 av F. Ullmann
Dette minner om Kristiansand og Quart-festivalen, bare i mindre målestokk. Utelivet der surfa høyt på tilreisende tørste ungdommer, og redde vel i visse tilfeller årsomsetninga bare på den uka. Men om de ville være med og dra lasset? Nææææ-hæææi. Kjipehet og frekkhetens nådegave ser ut til å være gjengs, og kanskje en forutsetning(?) i utelivsbransjen. Men la oss se om lynnet i Notodden er litt annerledes.
Trist at band som Stage Dolls og Dirty Deeds (indeed!) ikke har ryggrad til å takke nei, til å - i ytterste konsekvens - undergrave en verdifull arena for kollegaer; der de til og har mulighet for anstendig honorar.
Ville la oss si Stage Dolls med en festivaljobb, satt pris på at Dum Dum kom og rigga seg til bortafor publikumsinngangen deres, helt uten at de var del av samme arrangement?
Svar på kommentar
U....SOLIDARISK
Skrevet 03.09.2010 07:56 av Harald
Hørte på P1 her og nå 18.august
Notodden Blues festival sliter økonomisk
Noe som er en vesentlig grunn at andre kjører konserter og lø salg samtidig.
Når det er 3 eller 4 stk konserter samtidig med åpning på torsdag KL.18.00 Ja da er du J…lig frekk
Men at Notodden kommune går med på det, ja det gjør de jo for de har jo gitt de lov, ikke bare lov men til og med gitt de utvidede skjenking tider og ute i gata.
Hvor i helvete er solidariteten ?????
At bystyre og eller formannskapet er full av nisse huer, er jo ikke vanskelig å se, men at Notodden lar seg bruke eller misbruke på denne måten er ikke annet en katastrofe for BLUES miljøet.
Hva gjør kommunen om Notodden Bluesfestival blir ned lagt??????
Ikke en krone, ikke en turist til byen, de andre konkurrentene eller de er jo ikke det heller, svindlere og gratis passasjerer får heller ikke besøk eller mer salg
Den Blues helgen fra Torsdag til Søndag MÅ og Bør være forbeholdt Notodden Blues festival, så kan de andre lage til noe helgen etter
Notodden blir igjen en spøkelse by, kun med Mikrofon i rundkjøringa.
Det kan gå som med Qvarten i kr.sand, nedlagt ingen tjener penger på festival publikum.
Hilsen en Blues elsker fra kr.sand
Svar på kommentar