Kobler Spotify-kritikk med USA-lansering

Warner-sjefens harde kritikk av musikktjenester som strømmer musikk direkte til brukerne, som Spoitfy, kobles direkte til den varslede lanseringen av tjenesten i USA i mars.

Del artikkelen på:
                    |     Mer

Både Edgar Bonfman Jr, sjef for Warner Music og David Renzer, som styrer Universal Music Group har de siste dagene gitt uttrykk for skepsis til stream-tjenstenes mulighet til å generere inntekter for musikkindustrien.

Uttalelsene, særlig Bonfmans kraftsats om at slike tjenester er negative for industrien, ble raskt tolket som et signal om at Warners katalog skal fjernes fra Spotify.

Fast Company velger å se uttalelsene som strategiske utspill i forkant av Spotifys USA-lansering, som i følge grunder Daniel Ek skal skje i neste måned.

Artikkelen antyder at forhandlingene om hva rettigetshaverne skal få per avspilte sang og per abonnent i en fremtidig amerikansk tjeneste ennå ikke har kommet i gang, og skriver at de (selskapene) kan være i ferd med å posisjonere seg for høyere betaling per spor.

Daniel Ek sier til Billboard at oppsett av servere og annen infrastruktur er i full gang i USA og at lanseringen "ser ganske bra ut". Dessuten understreket han at Spotify er mer enn en gratis streaming-tjeneste.

Det kan han ha rett i, men bare til en viss grad. Fast Company siterer en rapport som konkluderer med at bare 4% av Spotifys brukere velger å betale for et abonnement. De høyste andelene abonnenter er i Frankriket og Norden, der prosentandelen skal være oppe i 10%.

Representanter for Warner Music har i løpet av dagen avsannet opplysningene om at selskapets kataloger skal fjernes fra Spotify.

Del artikkelen på:
                  |     Mer

Kommentarer:

Kom gjerne med informasjon, argumenter og synspunkter. Du kan enten kommentere via din Facebook-profil, eller, om du ikke har det, via vårt lokale kommentarsystem. Vi krever uansett at du underskriver med fullt navn. Alle kommentarer må godkjennes av redaksjonen før de offentliggjøres (mer om Ballades kommentarsystem). På forhånd takk!

Lokale kommentarer:

Legg til ny lokal kommentar

Ingen lokale kommentarer er lagt til


Siste fra forsiden

Elin Aamodt - halvfigur, farger (Foto: gramart.no)

Vil fjerne IFPI og FONO fra forhandlingsbordet

Artistene ønsker GRAMO som felles forhandlingspartner med NRK. Det vil ikke plateselskapene gå med på. Les mer om dette

illustrasjon mynt

Ingen utbetaling

GramArt og MFO forventer at uteblitt vederlag fra 2009 og 2010 snarest utbetales av IFPI-selskapene.Les mer om dette

Gisli (Foto: last.fm/music/Gisli)

Ofrer halvparten

Små norske forlag må gi fra seg halvparten av rettighetene for å kunne lansere artister utenlands. Dette hemmer inntektsflyten tilbake til Norge.Les mer om dette

Ballade · Postboks 2674 Solli, 0203 Oslo · Besøksadr: Henrik Ibsensgt. 110
Tel: 2327 6300 · Fax: 2327 6301 · ballade@mic.no
Redaktør Espen A. Eik · espen@ballade.no
Vil du annonsere i Ballade? Ta kontakt med: Sture Bjørseth · sture@ballade.no · Mob: 95 43 60 31
Ballade drives etter redaktørplakaten og vær varsom-plakaten