Sperrer for kopiering

Irlands største tele- og internettoperatør blokkerer tilgang til The Pirate Bay fra 1. september mens andre irske isp-er avviser kravene fra platebransjen.

Del artikkelen på:
                    |     Mer

Allerede i januar i år inngikk Eircom i følge Irish Times en avtale med EMI, Sony Music, Universal Music og Warner om å stenge de som kopierer opphavsrettsbeskyttet innhold ute fra nettet. I juli bestemte irsk høyesterett i følge samme artikkel (på papir) at Eircom måtte sperre adgangen til The Pirate Bay.

To andre store internettleverandører, UPC og BT Ireland, har begge annonsert at en lignende blokkering er utelukket.

Krav om blokkering av The Pirate Bay reises nå mot isp-er (internettleverandører) i flere land, også i Norge hvor 21 film- og musikkselskaper tidligere i sommer gikk til sak mot Telenor for å tvinge fram en blokkering.

(Et annet svensk selskap er i ferd med å kjøpe The Pirate Bay og planlegger lansering av en lovlig tjeneste.)

Del artikkelen på:
                  |     Mer

Kommentarer:

Kom gjerne med informasjon, argumenter og synspunkter. Du kan enten kommentere via din Facebook-profil, eller, om du ikke har det, via vårt lokale kommentarsystem. Vi krever uansett at du underskriver med fullt navn. Alle kommentarer må godkjennes av redaksjonen før de offentliggjøres (mer om Ballades kommentarsystem). På forhånd takk!

Lokale kommentarer:

Legg til ny lokal kommentar

1 lokal kommentar til denne artikkelen

 

 
 
FREMSKRITT I PIRATKAMPEN
Skrevet 23.08.2009 01:51 av Sun

Det går heldigvis fremover. Selv om det er ganske absurd at man faktisk må gå til sak for å stenge tjuvgods-butikken etter at innehaverne av den er dømt! Men det er godt å se at snylterne nå taper i land etter land. Og det er kanskje en nødvendighet i et demokrati at rettferdighetens kvern maler sakte.

Men: Den pengegriske IKT-bransjen som tjener store penger på pirattrafikken burde få en smekk. De lever jo av nettopp den musikken og de filmene som stjeles -- og så er de gjennomgående negative til å samarbeide om å begrense problemet. Og siden hver eneste mobil-reklame på TV handler om musikk, ikke om ordinære telefontjenester. Hvorfor boikotter ikke artister og platebransje IKT-bransjen til de tar andre yrkesgruppers rettigheter alvorlig?

Svar på kommentar

Siste fra forsiden

Elin Aamodt - halvfigur, farger (Foto: gramart.no)

Vil fjerne IFPI og FONO fra forhandlingsbordet

Artistene ønsker GRAMO som felles forhandlingspartner med NRK. Det vil ikke plateselskapene gå med på. Les mer om dette

illustrasjon mynt

Ingen utbetaling

GramArt og MFO forventer at uteblitt vederlag fra 2009 og 2010 snarest utbetales av IFPI-selskapene.Les mer om dette

Gisli (Foto: last.fm/music/Gisli)

Ofrer halvparten

Små norske forlag må gi fra seg halvparten av rettighetene for å kunne lansere artister utenlands. Dette hemmer inntektsflyten tilbake til Norge.Les mer om dette

Ballade · Postboks 2674 Solli, 0203 Oslo · Besøksadr: Henrik Ibsensgt. 110
Tel: 2327 6300 · Fax: 2327 6301 · ballade@mic.no
Redaktør Espen A. Eik · espen@ballade.no
Vil du annonsere i Ballade? Ta kontakt med: Sture Bjørseth · sture@ballade.no · Mob: 95 43 60 31
Ballade drives etter redaktørplakaten og vær varsom-plakaten