Alle Tiders Duster

Pønk fra Bergen: «Bærtur/Lillegutt» med bandet Alle Tiders Duster fra 1981, produsert av Steve Broughton fra Edgar Broughton Band

Nyveivband fra Bergen, startet i 1980 av Jørgen Knudsen (bass/synth), Gisle Frøysland (gitar), Paul Ask (sang) og Kenneth Andreassen (trommer). Etter kort tid ble bandet forsterket med Irene Knudsen (sang/keyboards) og Eva Tveit (sang).

Dustene, som de het på folkemunne, var sentrale i pønkmiljøet, og hadde utspring i band som Klegg, Ohms Marsj, Prest & Plage og Jailbirds. Bandet debuterte med EP-en Evig rundgang i 1981. Året etter kom singlen «Lillegutt»/«Bærtur». Andreassen ga seg etter denne utgivelsen, og ble erstattet av Robert Isdahl fra Fader War. På bandets eneste langspiller var det imidlertid Steve Broughton (Edgar Broughton Band, Roy Harper, Mike Oldfield mfl.) som spilte trommer, i tillegg til at han produserte platen. Bandet eksperimentere også med rytmebokser og synthesizere, og teatralske elementer var en vesentlig del av Dustenes uttrykk, særlig live. Et særegent rollespill de to/tre vokalistene i mellom, kombinert med synth-toner og industrielt gitarspill skapte et post-pønkete artrock-sound. Inspirasjonskildene var da også band som Magazine og Public Image Ltd. på den ene siden, og Einstürzende Neubauten og Throbbing Gristle på den andre.

Den eksperimenterende trangen resulterte også i samarbeid som med Smugteatret i Cecilie Løveids performance Sug, på Bryggens Museum, Bergen i 1983, og deres siste jobb var performanceakten Fra asken til ilden på USF Verftet i Bergen i 1984.

Medlemmene i Alle Tiders Duster var siden å treffe i diverse musikalske sammenhenger. Jørgen Knudsen var med fra starten da performancegruppen BAK-truppen ble etablert i 1986 (og medvirker ennå). Gisle Frøysland var med sporadisk. Mest kjent er kanskje Jørgen Knudsens virke i technoduoen Information. Han er også etablert som samtidskomponist. Frøysland er også samtidskunstner, med video- og computer-installasjoner som hovedfelt. Begge var dessuten med i bandet Max Axe. Frøysland også i Traktor og David Brown, mens Ask var vokalist i Velvet Elvis. Robert Isdahl heter i dag Robert Roespel, og er lysmester for danse­ensemblet Carte Blanche i Bergen.

Rødt lys (Apollon Records, 1982)
Biografien er hentet fra "Norsk pop- og rockleksikon" fra Vega Forlag (2005). Redaktører for boken er Siren Steen, Bård Ose og Jan Eggum. Bidragsytere er Willy B, Arvid Skancke-Knutsen, Øyvind Holen, Svend Erik Løken Larsen, Vidar Vanberg, Marta Breen, Trond Blom, Eirik Kydland, Bård Ose, Siren Steen og Frode Øien. Boken kan kjøpes hos bokhandlerne eller bestilles direkte fra www.vegaforlag.no.
Del artikkelen på:
                    |     Mer

Legg til ny kommentar

Ingen kommentarer er lagt til

 

Siste fra forsiden

Cato Strøm (Foto: Finn Ståle Felberg)

Anker ikke til Telenor-saken til Høyesterett

TONO og Ifpi har i to rettsinstanser forsøkt å få Telenor dømt til å stenge tilgangen til The Pirate Bay. Nå har de bestemt seg for å ikke anke videre. Les mer om dette

illustrasjon sedler

Tallknusing og selvskryt i IFPI-rapport

I følge IFPI koster det over seks millioner kroner å ”breake” en ny popartist i de største markedene. - Plateselskapene har aldri vært viktigere, sier IFPI-sjef John Kennedy.Les mer om dette

Magne Gisvold

Smak vs. nettverk

INNLEGG: Ingen i Norge har hørt alle norske band, og langt mindre kvalitetsvurdert samtlige. Jeg utfordrer derfor Mathiesen til å lage ei liste over de ukjente artistene som tydeligvis er langt bedre enn Bylarm- og Øyabandene, skriver anmelder og dj Magne Gisvold.Les mer om dette

Ballade · Postboks 2674 Solli, 0203 Oslo · Besøksadr: Henrik Ibsensgt. 110
Tel: 2327 6300 · Fax: 2327 6301 · ballade@mic.no
Redaktør, Tellef Øgrim · tellef@ballade.no
Vil du annonsere i Ballade? Ta kontakt med: Sture Bjørseth · sture@ballade.no · Mob: 95 43 60 31
Ballade drives etter redaktørplakaten og vær varsom-plakaten