Majorstuen lanseres på World- og Folkmarkedet i USA

- Som første norske band har Majorstuen blitt valgt ut til den offisielle showcasen på den prestisjetunge amerikanske World- og Folkmessen "Folk Alliance", forteller bratsjist og felespiller Andreas Ljones. I år er festivalen i tillegg slått sammen med den europeiske bransjetreffen "Strictly Mundial", som samler alle europeiske festivaler og plateselskaper innen sjangeren.

Del artikkelen på:
                    |     Mer

Majorstuen Spelemannslag (Anne Lise Flavik / Fotofabriken).

Av Arvid Skancke-Knutsen

Begivenheten finner sted i Montreal i Canada mellom 24 og 27 februar 2005, og i det fransktalende Canada ligger alt til rette for det norske instrumentalbandet, melder Norsk Folkemusikkformidling, som også forsikrer om at det er kjøpt inn masse ekstra buehår til showcasen i Montreal. Det norske folkemusikkbandet vil spille i alt to konserter under oppholdet på world- og folk-messen.

Showcase-engasjementet vil innebære at Majorstuen kommer et betydelig skritt nærmere det internasjonale markedet. Det er nemlig i Canada og Frankrike gruppa har gjort sine første utenlandsturneer, og responsen tyder på at musikken har minst like stor påvirkningskraft i utlandet som i Norge, heter det i pressemeldingen Ballade har mottatt.

Majorstuen kom som et friskt pust inn i norsk musikkliv i 2002, og fikk Spelemannprisen i 2003 for sitt debutalbum "Majorstuen". I 2004 ble bandet belønnet med Kulturrådets ensemblestøtte, og i tillegg til turneer både i Norge, Frankrike og Canada rakk de å lage plata "Jorun Jogga", på eget plateselskap, som høstet gode kritikker før jul. Bandet består av Ragnhild Furebotten (fele), Jorun Marie Kvernberg (fele), Andreas Ljones (fele/bratsj), Synnøve S. Bjørset (fele/bratsj), Gjermund Larsen (fele/cello) og Tove Hagen (fele/cello).


Majorstuens deltagelse er sponset og tilrettelagt av Norsk Folkemusikkformidling, som du kan lese mer om på http://www.folkogdans.no/nff. Majorstuen, som har base i Oslo, rekker ellers også å spille en konsert i hjemlandet, før de må pakke koffertene. Dette dreier seg om Midtvinterdansen i Verdal, som kommende helg samler rundt 180 barn og unge fra Midt-Norge.

Vi tar også med at Andreas Ljones i disse dager er i ferd med å lanse et mer eksperimentelt band i grenselandet mellom tradisjoner og teknologi, og i løpet av kort tid vil dukke opp med sin første utgivelse under eget navn. Dette vil du etter hvert kunne lese mer om på www.andreasljones.com.

Del artikkelen på:
                  |     Mer

Kommentarer:

Kom gjerne med informasjon, argumenter og synspunkter. Du kan enten kommentere via din Facebook-profil, eller, om du ikke har det, via vårt lokale kommentarsystem. Vi krever uansett at du underskriver med fullt navn. Alle kommentarer må godkjennes av redaksjonen før de offentliggjøres (mer om Ballades kommentarsystem). På forhånd takk!

Lokale kommentarer:

Legg til ny lokal kommentar

Ingen lokale kommentarer er lagt til


Siste fra forsiden

Fra sorgen i Makedonia da Grand Prix-deltakeren Toše Proeski døde. Det har nå oppstått en nærmest relgiøs kult rundt artisten, mener religionsviter Dag Endsjø. (Foto: Ana Karenina / Flickr.com)

Guuud a’ meg!

Synes du Melodi Grand Prix er et lite helvete? Faktum er at konkurransen til tider har vært rene misjonsmarken.Les mer om dette

Anders Beyer (Foto: Ole Christiansen )

Anders Beyer ny direktør i FiB

Dansken overtar Festspillene i Bergen 1. august.Les mer om dette

Tou Øvingspark (Foto: touscene.com)

– Politikerne har sviktet oss

I løpet av året kan 100 musikere i Stavanger ende opp uten øvingslokaler. Lovede løft er utsatt på ubestemt tid.Les mer om dette

Ballade · Postboks 2674 Solli, 0203 Oslo · Besøksadr: Henrik Ibsensgt. 110
Tel: 2327 6300 · Fax: 2327 6301 · ballade@mic.no
Redaktør Espen A. Eik · espen@ballade.no
Vil du annonsere i Ballade? Ta kontakt med: Sture Bjørseth · sture@ballade.no · Mob: 95 43 60 31
Ballade drives etter redaktørplakaten og vær varsom-plakaten