PANG i Bergen

PANG, skal det visstnok si når Eikanger-Bjørsvik musikklag inviterer til sommerkonsert under ledelse av Peter Szilvay. På programmet står verker av komponistene Torstein Aagaard-Nilsen, Ketil Hvoslef, Magnar Åm og Knut Vaage. Konserten 5. juni i Teatergarasjen i Bergen markerer avslutningen på EBMLs sesong.

Del artikkelen på:
                    |     Mer

Eikanger-Bjørsvik Musikklag

Eikanger-Bjørsvik har oppkalt konserten etter verket "Pang" av Torstein Aagaard-Nilsen. Radøy-komponisten skrev stykket for janitsjarkorps i 1998, men den versjonen som skal framføres lørdag, er en for brassband som Manger Musikklag bestilte året etter.

"Graffiti" av Knut Vaage fikk Edvard-prisen i 2003 og var pliktnummer i NM for brassband i 2004. "Aubade" av Torstein Aagaard-Nilsen var pliktnummer under EM i Bergen i fjor. "Håkonsiana" av Ketil Hvoslef ble skrevet som en overture til Håkonarspelet, som blant annet ble fremført på Seim i Nordhordland. En gruppe fra EBML urfremførte verket i 1996. EBML har tidligere fremført "Song for messingblåsarar og slagverk" av sunnmøringen Magnar Åm under Dei Nynorske Festspela i Volda og Ørsta.

Peter Szilvay har studert bratsj og direksjon ved Norges Musikkhøgskole og tok sin eksamen med Kringkastingsorkesteret i 1996. Szilvay har dirigert flere konserter med symfoniorkestrene i Trondheim, Stavanger, Bergen og Kristiansand, og er en populær gjest i Eikanger-Bjørsvik.

Komponist Torstein Aagaard-Nilsen vil selv være tilstede i Teatergarasjen og lede publikum gjennom konserten som konferansier.

Eikanger-Bjørsvik musikklag hører hjemme i Lindås kommune nord for Bergen. Korpset ble etablert 28. februar 1949, og som navnet forteller var de opprinnelig to selvstendige korps, fra de to nabobygdene Eikanger og Bjørsvik ved Osterfjorden. I 1969 startet et samarbeid, og to år seinere resulterte det i full sammenslåing – en fusjon som i ettertid har blitt omtalt som Norges mest vellykkede. I 1988 ble Eikanger-Bjørsvik Musikklag det første korpset utenfor Storbritannia som gikk til topps i Europamesterskapet i brassband i Luzern, Sveits. Musikklaget vant også det påfølgende EM på hjemmebane i Grieghallen. Siden har Eikanger-Bjørsvik deltatt i tre EM, med to andreplasser og en fjerdeplass som resultat.

Del artikkelen på:
                  |     Mer

Kommentarer:

Kom gjerne med informasjon, argumenter og synspunkter. Du kan enten kommentere via din Facebook-profil, eller, om du ikke har det, via vårt lokale kommentarsystem. Vi krever uansett at du underskriver med fullt navn. Alle kommentarer må godkjennes av redaksjonen før de offentliggjøres (mer om Ballades kommentarsystem). På forhånd takk!

Lokale kommentarer:

Legg til ny lokal kommentar

Ingen lokale kommentarer er lagt til


Siste fra forsiden

Fra sorgen i Makedonia da Grand Prix-deltakeren Toše Proeski døde. Det har nå oppstått en nærmest relgiøs kult rundt artisten, mener religionsviter Dag Endsjø. (Foto: Ana Karenina / Flickr.com)

Guuud a’ meg!

Synes du Melodi Grand Prix er et lite helvete? Faktum er at konkurransen til tider har vært rene misjonsmarken.Les mer om dette

Anders Beyer (Foto: Ole Christiansen )

Anders Beyer ny direktør i FiB

Dansken overtar Festspillene i Bergen 1. august.Les mer om dette

Tou Øvingspark (Foto: touscene.com)

– Politikerne har sviktet oss

I løpet av året kan 100 musikere i Stavanger ende opp uten øvingslokaler. Lovede løft er utsatt på ubestemt tid.Les mer om dette

Ballade · Postboks 2674 Solli, 0203 Oslo · Besøksadr: Henrik Ibsensgt. 110
Tel: 2327 6300 · Fax: 2327 6301 · ballade@mic.no
Redaktør Espen A. Eik · espen@ballade.no
Vil du annonsere i Ballade? Ta kontakt med: Sture Bjørseth · sture@ballade.no · Mob: 95 43 60 31
Ballade drives etter redaktørplakaten og vær varsom-plakaten