LåtLån: Digitalt utlån av musikk på bibliotekene

Mandag 1. mars åpnet den nye byråden for næring og kultur i Oslo, Anette Wiig Bryn, en ny tjeneste for bibliotekbrukere ved Deichmanske bibliotek og Bergen Offentlige bibliotek. Via LåtLån, som er et samarbeid mellom bibliotekene og Phonofile, kan man nå velge fra blant over 48.000 spor norsk musikk og "låne" dem via Internett. Brukere logger seg på bibliotekenes nettsider, og lytter til musikken via streaming.

Del artikkelen på:
                    |     Mer

CD-fraktal

Av Arvid Skancke-Knutsen

Lånet blir dermed en lytteopplevelse fremfor et fysisk, tradisjonelt lån. Tjenesten heter "LåtLån", og er altså et digitalt utlån av et digitalt medie, i dette tilfellet lydspor med musikk.

LåtLån-tjenesten går ut på at registrerte brukere av Deichmanske og Bergen Offentlige bibliotek i et halvt år fremover vil kunne "låne" musikkfiler fra hjemme-PC'en, eller for den saks skyld fra en PC hvor som helst i verden.

- En ferierende bibliotekbruker som befinner seg i Singapore vil kunne stikke innom nærmeste Internettkafe, logge seg inn på bibliotekets hjemmeside og roe hjemlengselen ved å streame norsk musikk, uttaler Ann Kunish ved Deichmanske Bibliotek.

Musikkavdelingene i folkebibliotekene opplever allerede at veien til platebutikk ofte går via et CD-lån fra biblioteket, og ser det derfor som naturlig at brukere har mulighet for å kjøpe sporet til nedlastning hvis de skulle ønske det. At innholdet er kun norsk, betyr et fokus på formidling av nettopp dette materialet. Tjenesten er finansiert via midler fra ABM-utvikling, og er et samarbeid mellom bibliotekene og Phonofile. Bruken av materialet er klarert med TONO og FONO.

I tillegg til å være en utvikling i bibliotekets mange digitale tjenester, betakter Deichmanske er LåtLån et bidrag i kampen mot den utbredte og omtalte piratvirksomheten. "Lånet" foregår som sagt via streaming, hvilket vil si at du ikke laster ned sporet til din datamaskin, men kun hører på det. Og brukere som liker det de hører, vil altså ha muligheten til å gå et skritt videre og kjøpe sporet.

Interesserte kan lese mer om prosjektet på http://www.deich.folkebibl.no/llaatlaan.htm. Her finner du også detaljer om hvordan du går frem for å registerer deg som låntager, samt andre praktiske detaljer rundt tjenesten. Du må ha en PC som er tilkoblet Internett via bredbånd f.eks. ADSL, med Windows 98SE eller høyere (men ikke NT), Windows Media Player versjon 7.0 eller høyere og Microsoft Internet Explorer versjon 5.0 eller høyere. Dessuten må du ha et lydkort og høyttalere eller hodetelefoner.

Phonofile drifter som kjent også den store nedlastningstjenesten Musikkonline.no, som nylig passerte 50 000 inspillinger, utgitt av norske plateselskaper, og i all hovedsak med norske artister. Musikkonline.no bidrar dermed til at Norge er i verdenstoppen når det gjelder evnen til å få lokalt repertoar tilgjengelig på nett.

Phonofile samarbeider ellers med Nasjonalbiblioteket om registrering av nye utgivelser, og jobber for tiden også med med rettighetshaverorganisasjoner i Danmark om etablering av en tilsvarende modell i Danmark. Mer informasjon om dette finner du på Phonofile.dk.

Del artikkelen på:
                  |     Mer

Kommentarer:

Kom gjerne med informasjon, argumenter og synspunkter. Du kan enten kommentere via din Facebook-profil, eller, om du ikke har det, via vårt lokale kommentarsystem. Vi krever uansett at du underskriver med fullt navn. Alle kommentarer må godkjennes av redaksjonen før de offentliggjøres (mer om Ballades kommentarsystem). På forhånd takk!

Lokale kommentarer:

Legg til ny lokal kommentar

Ingen lokale kommentarer er lagt til


Siste fra forsiden

Leiv Aspén (Foto: Ane Aspén)

Uenig i evaluering

-Som å ha samlivsrådgivning etter første date, sier MINK om Andantes evaluering av de regionale kompetanse-nettverkene for rytmisk musikk.Les mer om dette

Nettverk

Kompleks kompetanse

KOMMENTAR: Mange er spente på hva som er fremtiden til nettverkene for rytmisk musikk. Kulturrådets syn på saken er foreløpig unntatt offentlighet.Les mer om dette

Andante: Kunnskap och lärande för musikbranschen (Foto: Andante/Norsk kulturråd)

Definér kompetanse!

Andante har anbefalt at støtten til kompetansenettverkene avvikles i sin nåværende form. Det viktigste spørsmålet videre er hva slags kompetanse støtteformen skal bidra til å skape, mener Kim Forss i analyseselskapet.Les mer om dette





Hva skjer i dag:

Siste om bransjen



Ballade · Kongens gate 24 , 0153 Oslo
  Redaktør Ida Habbestad · ida@ballade.no
Vil du annonsere i Ballade? Ta kontakt med: Sture Bjørseth · sture@ballade.no · Mob: 95 43 60 31
Ballade drives etter redaktørplakaten og vær varsom-plakaten