Sigøynerfest i Oslo

For fjerde gang arrangeres den internasjonale Sigøynerfestivalen i Oslo. Fredag og lørdag blir det forrykende musikk og dans i Kulturkirken Jakob, med ensembler og soloartister fra Norge, Finland og Østeuropa. En av hovedattraksjonene er den norske sigøynerdronningen Raya, som gjorde stor suksess også i fjor.

Raya & Her Gipsy Legacy består av tre generasjoner: Raya,hennes datter og barnebarn. Raya tilhører den forrige generasjonen av stjerner ved Moskvas Sigøynerteater Romen, og opptrer fortsatt internasjonalt med sin gruppe. De fikk blant annet første premie ved Sigøynerfestivalen Khamoro i Praha i 2000, og har representert Norge ved flere internasjonale festivaler.

Foruten Raya vil gruppen Sare Roma varte opp med tradisjonelle sigøynersangene fra Litauen.

Det Moskovittiske Ensemblet Teater Romen, der Raya har sin fortid, er i hengold til arrangørene: "Den absolutte
eliten innen russisk sigøynermusikk og dans." De stiller med solister og skuespillere til den norske festivalen, som i det internasjonale sigøynermiljøet blir ansett som viktig.


Enda mer spennede er kanskje Tchavolo Schmitt Quartett. Med Schmitt selv og Django-etterkommeren Mandino Reinhardt på gitar, er det klart for en stor kveld for de som setter pris på autentisk Django Jazz.

Andre attraksjoner på programmet er: Petro Ivanovitch ensemble fra Jugoslavia, den finske sigøynerfiolinisten Mirkli, trekkspillorkesteret Ionika Minune ensemble fra Romania.

Del artikkelen på:
                    |     Mer

Legg til ny kommentar

Ingen kommentarer er lagt til

 

Siste fra forsiden

illustrasjon band (Foto: MIC.NO)

Bommer med kritikken

Øya mener Anlov P. Mathiesen tar feil i sin kritikk det han mener er vennetjenester i booking-Oslo. - Jeg sliter med å forstå beskrivelsen av en liten tett kompisgjeng som tar alle avgjørelsene i musikk-Norge, sier Jonas Prangerød i Øyafestivalen.Les mer om dette

Unni Løvlid, Erik Skodvin  (Foto: Petra Cvelbar)

Penger til raske kurs og øvinger

Rådet for folkemusikk og folkedans har delt ut små penger til raske tiltak for første gang i år.Les mer om dette

Paul Karlsen

Konsertstøtte i lomma på Universal og EMI?

INNLEGG: Følger myndighetene med i timen når platebransjen utvikler sine såkalte 360-avtaler? Kommer deler av våre felles innbetalte skattekroner, via for eksempel Norsk kulturråd, til å gå direkte i lomma på Universal, spør Paul Karlsen.Les mer om dette

Ballade · Postboks 2674 Solli, 0203 Oslo · Besøksadr: Henrik Ibsensgt. 110
Tel: 2327 6300 · Fax: 2327 6301 · ballade@mic.no
Redaktør, Tellef Øgrim · tellef@ballade.no
Vil du annonsere i Ballade? Ta kontakt med: Sture Bjørseth · sture@ballade.no · Mob: 95 43 60 31
Ballade drives etter redaktørplakaten og vær varsom-plakaten