Stockhaus: - Bra musikk er bra musikk

På tross av navnet, er ikke Stockhaus noe nytt tilskudd til den norske samtidsmusikkscenen. Men han spiller skranglete lo fi-musikk av beste merke, og kommer i disse dager ut med debutalbumet "Kid Of Today, Man Of Tomorrw". På by:Larm i helgen var han en av artistene som selv de mest blaserte bransjefolkene forsøkte å få med seg, og helgen før det igjen var han også i ilden under Dugnad-festivalen i Bergen.

Del artikkelen på:
                    |     Mer

Stockhaus

Nei, Stockhaus driver ikke med avansert samtidsmusikk, men ligger mer i Safariari-land, om noe. Kristian Stockhaus er svensk, men bor i Bergen og har bodd i Norge i fire år, og har gitt ut plater på Ellet og MNW som har blitt tidvis glitrende mottatt av både publikum og presse.

Ynglingen kommer i disse dager med debutalbumet "Kid Of Today, Man of Tomorrow", og konserten på Dugnad var en blanding av punk, elektro, pop og en anelse elektronika. Selv var Stockhaus svært så fornøyd med initiativet til Mikal Telle & co.

- Sånne arrangementer er enormt viktige for scenen. Det er så mange forskjellige band som spiller her, og du vet ikke hva du kommer til. Det er bra. Jeg synes andre byer bør følge opp dette, og selv om det er mye ukjente band bør folk gå for å støtte opp, for å være solidariske.

Hva synes du om by:larm vs. Dugnad?

- Folk har en tendens til å see på by:larm som et slags PR-jippo. Det er jeg ikke helt enig i. Bra liveband får vist seg frem, f.eks de som bor på bygda og trenger eksponering.

Noen vil kanskje mene at by:larm er en scene hovedsaklig for "pengeband", dvs. band som lager musikk skreddersydd for plateselskaper på jakt etter et nytt Briskeby etc., men Kristian ser ikke på det som noe problem.

- Da får de som virkelig brenner for det bare være bedre enn de pengebanda. Bra musikk er bra musikk.

Som alle andre som var involvert i Dugnad, synes også Kristian at musikkmiljøet i Bergen er veldig kreativt og inspirerende. Han påpeker at byen er "selvforsynt", og at det er et samhold hvor folk stort sett støtter opp om hverandres musikk i stedet for å konkurrere. Men ting kunne fortsatt vært bedre.

- Jeg vet det er første året, og jeg vet ikke om Dugnad ønsker det, men jeg synes sponsorer og kommunen burde spytte inn mer penger i sånne tiltak. Denne festivalen er et kjempebra initiativ, og det ville vært veldig synd om det ikke ble noe nytt Dugnad neste år fordi de ikke har penger til det.

"Kid Of Today, Man of Tomorrow" er gitt ut på MNW, og er spilt inn i Bergen med HP Gundersen og Yngve Sæthre bak spakene.

Del artikkelen på:
                  |     Mer

Kommentarer:

Kom gjerne med informasjon, argumenter og synspunkter. Du kan enten kommentere via din Facebook-profil, eller, om du ikke har det, via vårt lokale kommentarsystem. Vi krever uansett at du underskriver med fullt navn. Alle kommentarer må godkjennes av redaksjonen før de offentliggjøres (mer om Ballades kommentarsystem). På forhånd takk!

Lokale kommentarer:

Legg til ny lokal kommentar

Ingen lokale kommentarer er lagt til


Siste fra forsiden

Tou Øvingspark (Foto: touscene.com)

– Politikerne har sviktet oss

I løpet av året kan 100 musikere i Stavanger ende opp uten øvingslokaler. Lovede løft er utsatt på ubestemt tid.Les mer om dette

Anders Beyer (Foto: Ole Christiansen )

Anders Beyer ny direktør i FiB

Dansken overtar Festspillene i Bergen 1. august.Les mer om dette

Fra prosjektet

Improviserte øyeblikk

Komponist og professor II Magnar Åm mener folk nå lytter for å sette terningkast. Det vil han endre på. Les mer om dette

Ballade · Postboks 2674 Solli, 0203 Oslo · Besøksadr: Henrik Ibsensgt. 110
Tel: 2327 6300 · Fax: 2327 6301 · ballade@mic.no
Redaktør Espen A. Eik · espen@ballade.no
Vil du annonsere i Ballade? Ta kontakt med: Sture Bjørseth · sture@ballade.no · Mob: 95 43 60 31
Ballade drives etter redaktørplakaten og vær varsom-plakaten