Svart påske

For andre året på rad sørger Inferno festivalen for nok en begivenhetsrik påske for de musikkinteresserte. Black metal er noe så sjeldent som en norsk musikksjanger, og norske band nyter stor respekt i utlandet. Selv om miljøet er sammensveiset og dedikert, er det også stor variasjon blant bandene. I det siste har metal og ekstrem rock vært i vinden som aldri før, og for mange er Inferno årets begivenhet.

Del artikkelen på:
                    |     Mer

Nemi - halloween

Rockefeller og John Dee i Oslo er stedet for Inferno i år også. Her skal 22 band opptre på festivalens to livescener. I tillegg blir det forskjellige avdelinger med DJs, utstillinger, stands, spill og videovisninger. Fire etasjer i Gamle Torgatabad skal fylles til randen med metalkultur.

Det er ventet over 3.000 mennesker, og de kommer fra hele verden. Til nå har billettbestillinger fra Israel, Belgia, USA, Irland, Tyskland og England strømmet inn. De skandinaviske landene er også selvsagt godt representert på besøkssiden. Fjorårets festival var en kjempesuksess, og ingenting tyder på at det blir noe annerledes i år, melder arrangørene.

Inferno kan skilte med en solid line-up, hvor Dimmu Borgir er headliner. Dette kritikerroste bandet bør være kjent for de fleste. Dimmu har opparbeidet seg en trofast fanskare og har mottatt mange priser for sin melodiøse black metal. Blant inspirasjonskildene finner vi både klassiske komponister og 80-tallsmetal. I likhet med Dimmu Borgir er de fleste andre bandene på Inferno norske. To av de største er Aura Noir og Carpathian Forest. Aura Noir spiller black trash-metal, og noe særlig hardere, intenst eller aggressivt enn dette blir det knapt, mener Inferno-arrangørene. Kultbandet Carpathian Forest har holdt det gående i mer enn åtte år, og nyter stor respekt i det som omtales som den ekte black metal-undergrunnen. Dette er rått, kaldt og slemt, akkurat som ekstrem metal skal være.

Infernofestivalen melder at de har booket inn noen utenlandske stjerner også, deriblant polske Behemoth, svenske Witchery og engelske Lock-Up. Lock-Up er et "superband" bestående av kjente musikere fra andre band, blant andre gitarist Shane fra Napalm Death og trommis Nick, som også spiller i Dimmu Borgir.

Maskoten til Infernofestivalen er tegneseriefiguren Nemi, og det er ellers ikke bare musikk du kan få med deg på festivalen. Designerbutikken Wolf's Lair skal blant annet ha motevisning. Det vil også finnes mange stands på festivalen, hvor publikum kan få kjøpt alt et metalhjerte kan begjære. Sjangerbladet Scream kommer selvsagt til å dekke festivalen, og allerede 5.mars blir det utgitt et eget infernomagasin med utfyllende informasjon om alle bandene, samt festivalrelaterte artikler. Nytt av året er Infernoprisen. Denne kommer det mer info om litt senere.

Festivalpass for 1 dag koster kr. 280, mens du får festivalpass 2 dager for kr. 425,-. Forsalg av billetter foregår som vanlig på Posten og Billettservice. Det blir fri aldersgrense i sal og lounge-avdelingen, og attenårsgrense med legitimasjonsplikt på John Dee og på galleriet. Det er 20 årsgrense i det området som kalles Studio.

Fyldige artistbeskrivelser om alle infernobandene finner du på vår hjemmeside: www.infernofestival.net

Del artikkelen på:
                  |     Mer

Kommentarer:

Kom gjerne med informasjon, argumenter og synspunkter. Du kan enten kommentere via din Facebook-profil, eller, om du ikke har det, via vårt lokale kommentarsystem. Vi krever uansett at du underskriver med fullt navn. Alle kommentarer må godkjennes av redaksjonen før de offentliggjøres (mer om Ballades kommentarsystem). På forhånd takk!

Lokale kommentarer:

Legg til ny lokal kommentar

Ingen lokale kommentarer er lagt til


Siste fra forsiden

Gisli (Foto: last.fm/music/Gisli)

Ofrer halvparten

Små norske forlag må gi fra seg halvparten av rettighetene for å kunne lansere artister utenlands. Dette hemmer inntektsflyten tilbake til Norge.Les mer om dette

Fra allmøte på Martinique om øvingslokaler i Stavanger, onsdag 8. februar 2012 (Foto: Linn Carin Dirdal)

Allmøte i Stavanger

Er øvingslokaler kommunens ansvar, eller er det en næring det skal lønne seg å satse på?Les mer om dette

Fra sorgen i Makedonia da Grand Prix-deltakeren Toše Proeski døde. Det har nå oppstått en nærmest relgiøs kult rundt artisten, mener religionsviter Dag Endsjø. (Foto: Ana Karenina / Flickr.com)

Guuud a’ meg!

Synes du Melodi Grand Prix er et lite helvete? Faktum er at konkurransen til tider har vært rene misjonsmarken.Les mer om dette

Ballade · Postboks 2674 Solli, 0203 Oslo · Besøksadr: Henrik Ibsensgt. 110
Tel: 2327 6300 · Fax: 2327 6301 · ballade@mic.no
Redaktør Espen A. Eik · espen@ballade.no
Vil du annonsere i Ballade? Ta kontakt med: Sture Bjørseth · sture@ballade.no · Mob: 95 43 60 31
Ballade drives etter redaktørplakaten og vær varsom-plakaten