Ti år med NORCD

Det vesle, idealistiske plateselskapet NORCD feirer torsdag og fredag sitt tiårsjublieum. Selskapet har så langt gitt ut 39 titler, som til sammen tilbyr noe av det ypperste av norsk jazz, folkemusikk og improvisasjonsmusikk. Nå skal det feires to dager til ende på Blå, der NRK også vil gjøre opptak under kveldens konsert.

Del artikkelen på:
                    |     Mer

Håkon Høgemo

På scenen i Brenneriveien i kveld står Elin Rosseland og Rob Waring, Håkon Høgemo, Karl Seglem, Ingar Zach og Ivar Grydeland, Berit Opheim og Bjørn Kjellemyr, Ivar Kolve Trio, samt Veslefrekk. Konserten begynner presis klokken tyve, og vil bli tatt opp av Spillerom på NRK 2, med tanke på sending en gang på vårparten.

- Vi har valgt å markere disse ti årene nå, både fordi det er viktig å se litt tilbake, og for å komme oss videre, forteller Karl Seglem i NORCD, som i følge seg selv har ”en kompromissløs holdning til kvalitet”. – Disse to kveldene blir både et tverrsnitt og ytterpunkter fra produksjonen vår, med en spennvidde som går fra avant garde frijazz til norsk folkemusikk. Begge musikkstilene kan være komplekse og enkle på samme tid, og gi rom for improvisasjon for dyktige utøvere.

Også i morgen, fredag 19. januar, vil Blå stå i Seglems tegn. Da inntar følgende artister lokalet: Isglem, Unni Løveid og Synnøve Bjørset, Paal Nilssen-Love og Close Erase. Programverter for torsdagen er Knut Borge og Elisabeth Vatn, mens Halvor Folgerø vil føye sammen innslagene på fredagen. Det blir dessuten maleriutstilling med Camilla Værenskjold begge kvelder.

Konsertene koster kroner 100 per stykk, og 150,- for begge dager. Som en oppvarming til evenementet anbefaler Ballade gjerne en tur innom hjemmesidene til NORCD, samtidig som vi følger opp jubileet i morgen med et større intervju med Karl Seglem. Om du vil ha et spennende innblikk i noe av mangfoldet i norsk musikkliv, bør i hvert fall Blå være stedet de to neste dagene.

Del artikkelen på:
                  |     Mer

Kommentarer:

Kom gjerne med informasjon, argumenter og synspunkter. Du kan enten kommentere via din Facebook-profil, eller, om du ikke har det, via vårt lokale kommentarsystem. Vi krever uansett at du underskriver med fullt navn. Alle kommentarer må godkjennes av redaksjonen før de offentliggjøres (mer om Ballades kommentarsystem). På forhånd takk!

Lokale kommentarer:

Legg til ny lokal kommentar

Ingen lokale kommentarer er lagt til


Siste fra forsiden

Kaja Gunnufsen (Foto: Jørgen Nordby)

Vil bli mer bevisst

Kaja Gunnufsen mener at oppdraget for H&M Loves Music har fått en bismak.Les mer om dette

Fra operaen Salome (regissert av Stefan Herheim) (Foto: Erik Berg)

Herheims Salome og resirkulerte sjokk

KRONIKK: Når «Salome» presenteres i operaen, forventer publikum å få et sjokk. Hva slags radikalisme er dette, spør Hedda Høgåsen-Hallesby.Les mer om dette

Hennes&Mauritz musikkfest

Fabrikker faller og festen fortsetter

INNLEGG: Har artistene som stiller opp på H&M-festivalen tatt diskusjonen rundt det faktum at de fronter en sterkt kritisert tekstilindustri, spør Jenny Dellegård.Les mer om dette



Ballade · Kongens gate 24 , 0153 Oslo
  Redaktør Ida Habbestad · ida@ballade.no
Vil du annonsere i Ballade? Ta kontakt med: Sture Bjørseth · sture@ballade.no · Mob: 95 43 60 31
Ballade drives etter redaktørplakaten og vær varsom-plakaten