NUMUSIC: ny festival for jazz, hip hop og house

Stavanger Jazzforum har denne uken alliert seg med DJ Martyn Reed på Cafe Sting om en musikalsk nyskapning. Arrangørene lover mye ny og spennende elektronisk musikk på et internasjonalt nivå.

Del artikkelen på:
                    |     Mer

Martyn Reed

Jazz, hip hop, dance, drum`n`bass, funk, soul er noe av det som kan oppleves under Numusic-vignetten på Cafe Sting i disse dager. Vestlandet og Stavanger har en rekke internasjonalt anerkjente og dyktige utøvere som driver med det som ofte blir omtalt som "progressive electronic music", og vil nå bli presentert i løpet av fem septemberkvelder.

Festivalen åpnet alt i går, med en såkalt showcase for det mye roste plateselskapet Tellé Records med base i Bergen. Men også resten av uken vil det bli både DJ´er, live-artister og fokus på enkelt-labeler. Stavanger Jazzforum lover et vell av ny musikk som hovedsakelig er elektronisk basert, og som inkluderer elementer av jazz, hip hop, dance, pop og andre stilarter. Noe av fokuset er også rettet mot norske artister og DJ´er som ikke nødvendigvis er så veldig kjente her hjemme, men som utgir musikk på amerikanske, britiske og europeiske plateselskap. Eksempler er Bjørn Torske, Erot og Snorre Seim.

DJ Martyn Reed på Café Sting, som er primus motor for Numusic-festivalen, håper at den skal bli en årlig begivenhet som kan vandre videre langs vestkysten til Bergen og Haugesund. Steder som Sting og Checkpoint i Stavanger og Agora, Café Opera og Miles Ahead i Bergen har blitt anerkjent for musikken de tilbyr, deriblant jevnlige besøk av internasjonale "cutting edge acts", som Reed beskriver det. Eksempler på internasjonale, hete navn som kommer til festivalen er Gus Gus DJ set fra Island og Xploding Plastic - hvor jazz møter drum'n'bass. Stavanger-baserte Fenomenon og Bjørn Torske fra Bergen viser at også vår vestkyst har mye bra å by på.

Programmet videre
Torsdag 14. september: DJ Dave Hill (Nuphonic, UK) og Fenomenon (Stavanger).
Fredag 15. september: Clubstrophobia (klubbkonsept fra Bergen), Butti 49 (Stavanger), I.O.A.L (Pronto/Arcadia Records, UK/Italia) og DJ´ene Modalen & Martyn Reed.
Lørdag 16. september: Upper Rooms og Xploding Plastic fra Beatservice Records live, samt DJ-sett med islandske Gus Gus.
Søndag 17. september: ”Chill-out Session” med DJ Friendly fra Petre, samt live-opptrinn og performancer fra lokale band/artister hele dagen.

Fine og informative nettsider fra Stavanger Jazzforum finner du her - og i våre faste lenker i jazz-seksjonen.

Del artikkelen på:
                  |     Mer

Kommentarer:

Kom gjerne med informasjon, argumenter og synspunkter. Du kan enten kommentere via din Facebook-profil, eller, om du ikke har det, via vårt lokale kommentarsystem. Vi krever uansett at du underskriver med fullt navn. Alle kommentarer må godkjennes av redaksjonen før de offentliggjøres (mer om Ballades kommentarsystem). På forhånd takk!

Lokale kommentarer:

Legg til ny lokal kommentar

Ingen lokale kommentarer er lagt til


Siste fra forsiden

Elin Aamodt - halvfigur, farger (Foto: gramart.no)

Vil fjerne IFPI og FONO fra forhandlingsbordet

Artistene ønsker GRAMO som felles forhandlingspartner med NRK. Det vil ikke plateselskapene gå med på. Les mer om dette

illustrasjon mynt

Ingen utbetaling

GramArt og MFO forventer at uteblitt vederlag fra 2009 og 2010 snarest utbetales av IFPI-selskapene.Les mer om dette

Gisli (Foto: last.fm/music/Gisli)

Ofrer halvparten

Små norske forlag må gi fra seg halvparten av rettighetene for å kunne lansere artister utenlands. Dette hemmer inntektsflyten tilbake til Norge.Les mer om dette

Ballade · Postboks 2674 Solli, 0203 Oslo · Besøksadr: Henrik Ibsensgt. 110
Tel: 2327 6300 · Fax: 2327 6301 · ballade@mic.no
Redaktør Espen A. Eik · espen@ballade.no
Vil du annonsere i Ballade? Ta kontakt med: Sture Bjørseth · sture@ballade.no · Mob: 95 43 60 31
Ballade drives etter redaktørplakaten og vær varsom-plakaten